بستن پنجره
سویه جدید او میکرون و علائم آن
1 مرداد ماه 1401

او میکرون؛ سویه غالب پیک ششم کرونا

گسترش اولیه و شیوع سویه امیکرون کرونا، سرعت بسیار بالایی داشت، به طوریکه در کمتر از سه ماه کل جهان را درگیر خود کرد. البته این شیوع ناگهانی با سرعت زیاد، فروکش کردن با سرعت زیادی را هم به همراه داشت. هم‌اکنون تقریبا همه کشورهای جهان موج ششم کرونا را پشت سر گذاشته‌اند و تا به حال روند کاهشی بیماری را تجربه می‌کردند. پس از این فروکش کردن ناگهانی، استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یافت و برخی پایان کرونا را تصور می‌کردند.

پیک هفتم در ایران و جهان؛ موج جدید کرونا

همانطور که قابل پیش‌بینی بود، بعد از دوره سکون چندماهه، سناریوی رخ داده در اروپا و آمریکا در کشور ایران هم در حال وقوع است. ساب واریانت‌های BA.4 و BA.5 و همچنین دلتا احتمالا از اواسط مرداد 1401 پیک هفتم در ایران را ایجاد خواهند کرد و سویه غالب کشور خواهند شد. اگرچه تعداد مبتلایان کمتر از پیک پنجم با زیرسویه‌های BA.1 BA.2 خواهد بود، اما موارد بستری و فوتی نسبت به ابتلا بیشتر خواهد شد. پزشکان معتقدند توانایی این دو زیرسویه در آلوده کردن و شدت درگیری بیشتر از سویه‌های قبل خواهد بود.

زیرسویه های او میکرون

: BA.1 اولین آن بود که باعث جهش و مواجهه جهان با موج جدیدی از کرونا شد.

) BA.2 او میکرون پنهانکار) : نوع جهش یافته امیکرون بود که قدرت سرایت پذیری بالاتری نسبت به سویه‌های قبلی داشت. اکنون در بسیاری از کشورها نوع غالب، همین زیرسویه است.


: XE از ترکیب دو زیرسویه BA.1 و BA.2 به وجود آمد که سازمان جهانی بهداشت ( (WHO) این سویه را مسری ترین سویه کرونا دانسته بود. اولین بار در انگلیس شناسایی شد. جهان آماده باش در مقابله با این ویروس بود، ولی مصونیت زیاد افراد جهان به جهت گسترش زیرسویه BA.2 امیکرون از همه گیری این سویه جلوگیری کرد.

XD : این سویه نیز از خانواده امیکرون بوده و در کشورهای فرانسه، بلژیک و دانمارک شناسایی شد، اما همه گیر نشد.

BA.4 و : BA.5 در برخی از کشورها مانند آفریقای جنوبی و انگلیس اولین بار دیده شده است. تاکنون گزارشی از میزان سرایت ‌پذیری و بیماری ‌زایی این دو سویه منتشر نشده است ولی برخی این دو سویه را عامل وقوع موج جدید کرونا ‌می‌دانند.


علائم سویه جدید کرونا

- آب‌ریزش و گرفتگی بینی و چشم

- تب

- بدن درد

- کلافگی

- درد چشم یا سردرد

- اختلال در بویایی و چشایی

- تنگی نفس

- سرفه

- خس خس و سنگینی سینه

- در برخی موارد اسهال


به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده