بستن پنجره
علل خستگی و نقش ویتامین ها در کاهش آن
11 تیر ماه 1401

خستگی چیست؟

خستگی یک علامت رایج در بسیاری از شرایط پزشکی است که از شدت خفیف تا شدید متغیر است.خستگی مفرط اصطلاحی است که برای توصیف احساس کلی خستگی یا کمبود انرژی به کار می‌رود. این احساس مثل احساس خواب‌آلودگی یا بی‌حالی نیست. وقتی خسته می‌شوید، هیچ انگیزه و انرژی خاصی ندارید. خواب‌آلود بودن شاید نشانه‌ای از خستگی باشد، اما بازهم مثل هم نیستند.

اگر خستگی شما با استراحت و تغذیه مناسب حل نمی‌شود و یا شک دارید که خستگی ناشی از شرایط سلامت جسمانی و روانی زیر بنایی باشد، باید ابتدا به یک متخصصص داخلی مراجعه کنید. او می‌تواند به تشخیص علت خستگی شما کمک کند و با شما برای درمان آن کار کند. ​

چه عواملی باعث ایجاد خستگی می شوند؟

- عوامل مرتبط با سبک زندگی

- وضعیت سلامت جسمی

- سلامت روانی


عوامل مرتبط با سبک زندگی

اگر شما خستگی را تجربه می‌کنید، فعالیت‌های شما و دیگر انتخاب‌های سبک زندگی ممکن است دلیل اصلی باشند.برای مثال خستگی می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

- عدم فعالیت بدنی

- کمبود خواب

- اضافه‌وزن یا چاقی

- دوره‌های استرس هیجانی

- کسالت

- اندوه

- مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی و یا آرامبخش

- مصرف بیش از حد کافئین

- نداشتن رژیم غذایی مقوی


شرایط سلامت جسمانی

بسیاری از شرایط پزشکی نیز می‌توانند باعث خستگی شوند. مثال‌ها عبارتند از:

- کم‌خونی

- دردهای عضلانی

- ورم مفاصل

- سندرم خستگی مزمن

- عفونت‌هایی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا​

- کم‌کاری یا پرکاری تیروئید

- اختلالات خواب مانند بی‌خوابی

- اختلالات خوردن مانند بی‌اشتهایی

- بیماری‌های خود ایمنی

- نارسایی قلبی سرطان

- دیابت

- بیماریهای کلیوی

- بیماری کبد ​

مشکلات سلامت روانی

شرایط سلامت روانی نیز می‌تواند منجر به خستگی شود. برای مثال خستگی یک علامت رایج اضطراب، افسردگی و اختلال عاطفی فصلی است. ​


نقش ویتامین ها در کاهش خستگی

علت خستگی بدن کمبود کدام ویتامین هاست؟

کمبود آهن

شایع ترین علائم فقر آهن عبارتند از : ضعف ، خستگی و افت رشد شناختی. خوردن غذاهای غنی از آهن با ویتامین C می تواند جذب آهن را افزایش دهد ، بنابراین افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن باید حتما روزانه به اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف کنند ، به خصوص مرکبات و سبزیجات برگدار.

کمبود ویتامین های گروه B

ویتامین B به ایجاد انرژی در سلول ها کمک می کند . کمبود ویتامین B می تواند باعث خستگی شود کمپلکس (B1 , B12 , B6 )مهم ترین ویتامین های این گروه هستند ، زیرا کمبود این سه ویتامین باعث ایجاد احساس خستگی ، افسردگی ، از دست دادن توده عضلانی و کاهش اشتها در فرد می شود .

کمبود ویتامین C

این ویتامین بیشترین فایده را برای سیستم ایمنی بدن دارد و شما برای تامین این ویتامین باید از منابع غذایی آن استفاده کنید زیرا بدن توان تولید ویتامین Cرا ندارد .اگر شما دچار کمبود این ویتامین مهم شوید نه تنها احساس خستگی خواهید داشت بلکه ممکن است درد مفاصل ، تورم لثه ها و سرماخوردگی های مکرر را نیز تجربه کنید .

خوردن میوه های خانواده مرکبات ، گوجه فرنگی ، انواع فلفل و … به سوخت و ساز بهتر پروتئین ها و عملکرد صحیح انتقال دهنده های عصبی کمک می کند .

کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D منجر به ضعف عضلات و استخوان ها ، همچنین خواب ناکافی و خستگی در طول روز می شود.

کمبود منیزیم

هنگامی که در بدن شما منیزیم به اندازه کافی نباشد شما ممکن است حالت تهوع ، ضعف ،بی حسی و گزگز را در اندام خود تجربه کنید . همچنین ممکن است اشتهایتان را از دست بدهید . از علایم دیگر کمبود منیزیم در بدن ریتم غیر طبیعی قلب و انقباض عضلات است .

به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده