بستن پنجره
علائم و روش های پیشگیری از اسهال و استفراغ در کودکان
4 تیر ماه 1401

اسهال و استفراغ در کودکان

اگر حرکات روده بیش از حد معمول باشد و مدفوع شل و آبکی باشد کودک دچار این بیماری می شود. در بعضی مواقع کودک مبتلا به اسهال علائم دیگری مانند تب ، کاهش اشتها ، حالت تهوع ، استفراغ ، معده درد، و معده درد های دوره ای نیز از خود نشان می دهد.
اسهال و استفراغ در کودکان و نوزادان یک بیماری بسیار شایع است. این بیماری در بیشتر مواقع خفیف و زود گذر است. درمان موارد حاد اسهال در کودکان نیز در بیشتر مواقع کمتر از یک هفته طول می کشد. این بیماری حداکثر تا دو هفته درمان می شود.مشاهده خون یا مخاط در مدفوع نیز از علائم شایع اسهال در کودکان می باشد.

اسهال اگر به درستی مدیریت و درمان نشود، می تواند خطرناک باشد. بیماری اسهال آب و نمک ها را از بدن کودک خارج می کند.اگر این مایعات به سرعت جایگزین نشوند ، کودک شما دچار کمبود آب شده و ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.

علائم شدت بیماری عبارتند از:

- اسهال آبکی شدید

- تب بالا یا تبی که بیش از چند روز طول کشیده باشد

- زردی پوست و سفیدی چشم وجود خون یا چرک در مدفوع

- وجود خون یا چرک در مدفوع

-اسهالی که بیش از دو هفته طول بکشدغذاهایی که اسهال و استفراغ در کودکان را تشدید می کنند

به کودک خود نوشیدنی های قندی مانند آب میوه ، نوشیدنی های گازدار ، چای شیرین و چای نبات ندهید.این نوشیدنی ها به نسبت مناسب آب ، نمک و شکر ندارند و اسهال کودک شما را بیشتر خواهند کرد.

اگر تعداد دفعات اسهال کودک شما زیاد است ، مطمئن شوید که علاوه بر مصرف محلول اُ آر اِس (نه فقط آب) غذا هم می خورد. غذاهای ملایم با کربوهیدرات های پیچیده مثل سیب زمینی آب پز و گوشتهای بدون چربی مثل گوشت مرغ در اولویت قرار دارند و بهتر توسط معده هضم می شوند.

نوشیدن آب تنها ممکن است منجر به پایین آمدن قند خون یا کاهش سطح سدیم در خون کودک شما شود.

درمان های خانگی اسهال و استفراغ

نعناع

نعناع خاصیت ضد میکروبی دارد و ضد اسپاسم است که به تسکین گاز، نفخ، ناراحتی معده، تهوع و گرفتگی معده و روده کمک میکند.
۱ قاشق چای خوری برگ های نعناع خشک به ۱ فنجان آب جوش اضافه کرده و اجازه دهید ه دقیقه بماند.برای طعم دادن به ان میتوانید از عسل استفاده کنید.می توانید بین وعده های غذایی ۳ بار در روز از این چای گیاهی بنوشید.

موز

موز، رسیده و خام، همچنین در درمان اسهال و استفراغ کمک می کند. وجود آمیلاز در موز به کاهش علاپم کمک میکند.موز همچنین دارای پتاسیم و منیزیم، دو الکترولیت مهم مورد نیاز برای کارکرد صحیح دستگاه گوارش است. به علاوه، موز مواد غذایی شیرین و مطلوب است که هضم را آسان میکند. چند تکه موز را به یک فنجان ماست خورد کنید ۲ یا ۳ بار در روز بخورید. همچنین می توانید چند موز رسیده را در سوپ بریزید.

پروبیوتیک

مصرف پروبیوتیک ها می تواند دستگاه گوارش رابه سرعت درمان کند .تهوع، استفراغ و اسهال را درمان میکند.از مواد غذایی مانند ماست استفاده کنید و از شیرین کننده های مصنوعی استفاده نکنید.
همچنین می توانید پس از مشورت با پزشک از مکمل های پروبیوتیک استفاده کنید.

ریحان

ریحان دارای خواص ضد اسپاسم است همچنین داروی خوبی برای اسهال و استفراغ می باشد.ریحان می تواند معده را قوی تر کند و از بسیاری از بیماری های اسهال و استفراغ جلوگیری کند.
برای کاهش درد معده می توانید مخلوط مقدار مساوی از آب ریحان و آب ریشه زنجبیل ۲ یا ۳ بار در روز استفاده کنید. همچنین می توانید چای ریحان را روزانه با عسل چند بار مخلوط کنید.


نکات دیگر برای جلوگیری از اسهال و استفراغ کودکان

– قبل از خوردن میوه ها و سبزیجات را خوب بشویید.
– از خوردن غذاهای خام یا نپخته خودداری کنید.
– ۸ تا ۱۰ لیوان آب در هر روز بنوشید.
– از مصرف شیر و محصولات لبنی بمدت چند روز خودداری کنید.
–رژیم غذایی برای یک هفته، موز، برنج (سفید)، سیب و نان تست (خشک) بخورید.
– استراحت و خواب برای بهبود سریع خوب است.
– نوشیدنی هایی که دارای مقدار زیادی اسید مثل آب پرتقال باید اجتناب شود.
– نوشیدنی های کافئین دار و گازدار استفاده نشود.
– از مصرف الکل و نیکوتین در این دوران بپرهیزید.
– کمپرس گرم یا کیسه آب گرم بر روی معده برای کاهش درد و گرفتگی استفاده کنید.

به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده