بستن پنجره
تفاوت اومیکرون با سویه های دیگر کرونا چیست؟
11 دی ماه 1400

سام الگاولی، مدیر ارشد بالینی مرکز Inova، در مورد علائم omicron و اینکه آیا تفاوت هایی با دلتا یا انواع دیگر وجود دارد، این چنین گفت: «من فکر می‌کنم صادقانه ترین و ساده‌ترین پاسخ به این سؤال این است که تفاوت‌های واقعی زیادی بین علایم دلتا و اومیکرون وجود ندارد». او ادامه داد: گرفتگی بینی، سرفه، فشار سینوسی و مواردی از این دست علائمی هستند که بارها و بارها متوجه آن می شوند و متوجه انواع این ویروس میباشد».

با این حال، او گفت که جامعه پزشکی در چند هفته گذشته داده ها را از سراسر جهان جمع آوری کرده و متوجه تفاوت های ظریفی بین این دو نوع ویروس شده. برای مثال بیماران Omicron کمی گلودرد و گرفتگی صدا را به عنوان علامت اولیه توصیف می کنند. همچنین، از دست دادن چشایی و بویایی که نشانه ای از انواع کووید-19 بود – اگرچه هنوز با omicron هم ممکن است – خیلی علامت شایعی نمیباشد. همچنین تنها برخی از بیماران علائمی شبیه تب یا آنفولانزا داشته اند. با این حال، تشخیص نوع کرونا کار ساده ای نیست و تنها با کمک آزمایشات دقیق قابل تشخیص میباشد.

به صورت کلی حتی دانشمندان نیز عمیقاً در مورد اینکه نوع جدید دلتا را با چه سرعتی یا حتی تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، و همچنین اینکه چه کسی احتمالاً با کدام نوع بیماری مبتلا می‌شود و چقدر بیمار می‌شود، مطمئن نیستند. این سویه بسیار جدید بوده و مطالعه دقیق آن نیاز به زمان دارد.

تفاوت دیگر اینکه Omicron یک دوره شیب سریع بین زمان دریافت بیماری و نشان دادن علائم دارد. همانطور که The Atlantic گزارش داد، دلتا سریع تر انتقال میابد، اما دوره نهفتگی کوتاهتر omicron به این معنی است که زمان کمتری برای مشخص کردن عفونت وجود دارد. این علامت یکی دیگر از تفاوت های بارز این ویروس با سویه های قبلی میباشد.


دکتر مگان رانی، معاون دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه براون، گفت: «به نظر می‌رسد که Omicron همه فرضیه ها و دانسته های ما را که ما فکر می‌کردیم درباره ویروس می‌دانیم تغییر داده است، این به نظر یک نقطه عطف عجیب در همه گیری کرونا است»

سرنخ‌هایی درباره مرحله بعدی همه‌گیری شروع به ظهور کرده‌اند، اما متناقض و مستعد خطا هستند. تورنت های داده ها و آمارهای جدید روزانه از ضعیف شدن کلی ویروس کرونا خبر میدهند، اما معنای آنها همیشه روشن نیست. برخی کاملاً اطمینان‌بخش به نظر می‌رسند، برخی دیگر عمیقاً هشداردهنده هستند.


میزان شیوع اومیکرون

ایالات متحده با میانگین 277241 مورد جدید در روز در آخرین هفته کامل سال 2021، به بالاترین میزان ابتلای تایید شده رسیده است.

رکورد قبلی 259759 بود که اوایل ژانویه گذشته ثبت شد. یک هفته بعد، مرگ و میر روزانه کووید-19 به اوج خود یعنی 4048 رسید و در ماه بعد این رقم به زیر 2000 نفر رسید.

هر چقدر هم که این سویه نگران کننده به نظر می رسد، بعید است که بتوان آنرا با سویه های دیگر مقایسه کرد، زیرا تفاوت های فاحشی بین آن زمان و اکنون وجود دارد. مهمتر از همه، تعداد آمریکایی هایی که به طور کامل واکسینه شده اند از حدود 350.000 به بیش از 204 میلیون نفر رسیده است که 68 میلیون نفر از آنها واکسن تقویت کننده سوم را نیز دریافت کرده اند.


تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، در جریان یک جلسه توجیهی در 14 دسامبر گفت: مطمئناً تا به حال آموخته‌ایم که خطر ابتلا به این ویروس را دست کم نگیریم، حتی اگر omicron شدت کمتری داشته باشد، تعداد زیاد موارد می تواند بار دیگر سیستم های بهداشتی ناآماده را تحت تاثیر قرار دهد.به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده