بستن پنجره
علل و درمان زردی در نوزادان
27 آذر ماه 1400


زردی چیست؟

زردی نوزاد ایجاد رنگدانه زرد رنگ در پوست و چشم نوزاد تازه متولد شده است. زردی نوزاد به این دلیل رخ می دهد که خون نوزاد حاوی مقدار زیادی بیلی روبین ( رنگدانه زرد گلبول های قرمز خون ) است. زردی نوزاد یک بیماری شایع است، به ویژه در نوزادانی که قبل از هفته 38 بارداری به دنیا می آیند (نوزادان نارس) و برخی از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند. زردی نوزاد معمولاً به این دلیل رخ می دهد که کبد نوزاد به اندازه کافی بالغ نیست تا از شر بیلی روبین موجود در جریان خون خلاص شود. در برخی از نوزادان، یک بیماری زمینه ای ممکن است باعث زردی نوزاد شود. به ندرت، سطح بالای غیرعادی بیلی روبین خون می تواند نوزاد تازه متولد شده را در معرض خطر آسیب مغزی قرار دهد، به ویژه در صورت وجود برخی عوامل خطرزا برای زردی شدید.


نشانه اصلی زردی نوزاد

زردی نوزاد معمولا بین روز دوم و چهارم پس از تولد ظاهر می شود. برای بررسی زردی نوزاد، به آرامی روی پیشانی یا بینی کودک خود فشار دهید. اگر پوست در جایی که فشار داده اید زرد به نظر می رسد، احتمالاً نوزاد شما زردی خفیف دارد. اگر نوزاد شما زردی ندارد، رنگ پوست باید برای لحظه ای کمی روشن تر از رنگ طبیعی خود به نظر برسد. نوزاد خود را در شرایط نوری خوب، ترجیحا در نور طبیعی روز معاینه کنید.

وجود این علائم هم می تواند نشانه ی زردی نوزاد باشد:

-ادرار زرد و تیره رنگ داشته باشد در صورتی که باید بی رنگ باشد.

-مدفوع بی رنگ داشته باشد در حالی که باید زرد یا نارنجی باشد.

-در مک زدن سینه مادر و تغذیه ضعیف باشد.

-خواب آلود باشد و گریه با صدای بلند داشته باشد.


علل احتمالی دیگر در ایجاد زردی نوزاد کدامند؟

-نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند.

-نوزادانی که قبل از هفته ۳۷ بارداری به دنیا می‌آیند.

-نوزادانی که تغذیه درست ندارند.

-بعضی از علل زردی در نوزاد تازه متولد شده، کبد نابالغ است که قادر به پردازش مقدار طبیعی بیلی روبین در بدن کودک نمی‌باشد که معمولاً بدون مداخله پزشک هم رفع میشود. کبودی و یا آسیب داخلی در طی زایمان نیز باعث ایجاد زردی در نوزاد می‌شود. کودک ممکن است مشکلات کبدی و ناهنجاری‌های ناشی از ضربه داشته باشد؛ همچنین گلبول‌های قرمز غیر طبیعی ممکن است دلیلی برای میزان غیر طبیعی بالای بیلی روبین باشند.

-کمبود آنزیم عفونت هم می‌تواند باعث ایجاد زردی در نوزادان شود.


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

نوزاد شما باید بین روز سوم تا هفتم پس از تولد، زمانی که سطح بیلی روبین به اوج خود می رسد، از نظر زردی معاینه شود. اگر نوزاد شما زودتر از 72 ساعت پس از تولد ترخیص شد، برای بررسی زردی در عرض دو روز پس از ترخیص، قرار ملاقات بعدی را تعیین کنید. علائم یا نشانه های زیر ممکن است نشان دهنده زردی شدید یا عوارض ناشی از بیلی روبین اضافی باشد :

زرد رنگ تر شدن پوست صورت و پوست روی شکم ,بازوها یا پاهای نوزاد

زرد به نظر رسیدن سفیدی چشم نوزاد

نوزاد بی حال یا بیمار به نظر می رسد یا به سختی بیدار می شود.

نوزاد وزن اضافه نمی کند یا بد تغذیه می کند.

گریه کردن نوزاد با صدای بلند


درمان های خانگی زردی نوزاد

شیرخشت و ترنجبین مشهورترین درمان خانگی زردی نوزاد

این ترکیب عالی که ترکیبی است از شیرخشت، گزانگبین و ترنجبین یکی از موثرترین روش‌های درمان زردی نوزاد است؛ برای تهیه این نسخه خانگی درمان زردی نوزاد از گزانگبین و ترنجبین مقدار ۱۰۰ گرم و شیرخشت ۱۰ گرم تهیه و با یک ظرف ۴ لیتری عرق بید یا بیدکاسنی مخلوط و سپس با پارچه‌ای نازک صاف کنید.

مایع بدست آمده طعمی شیرین داشته و دارای خواص درمانی معجزه آسایی برای درمان زردی نوزاد و همچنین باعث ازدیاد شیر مادر خواهد شد، ترکیب خوشمزه‌ای که تهیه کردید را در یخچال نگهداری کنید و طی روز زمانی که تمایل به مصرف مایعات داشتید میل کنید.(توجه داشته باشید که این ترکیب با اثر بر شیر مادر باعث بهبود و درمان نوزاد می‌شود یعنی نباید آن را به نوزاد بدهید و فقط باید خودتان مصرف کنید.)

نور خورشید

اگر کودک نیازی به فتوتراپی نداشته باشد، می‌توانید از نور خورشید کمک بگیرید. نگه داشتن کودک در نور خورشید بسیار تاثیرگذار می‌باشد فقط مراقب باشید که در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرد، که ممکن است باعث آفتاب سوختگی کودک شود.

شیردهی مداوم
کودک باید به طور منظم تغذیه شود. تغذیه منظم کمک می‌کند تا بیلی روبین شسته شود، همچنین به کارکرد کبد کمک می‌کند و بدن نوزاد آب کافی خواهد داشت.


مواد مکمل همراه با شیر خشک
اگر کودک شما شیرخشک می‌خورد، پزشک می‌تواند مکملی تجویز کند که به درمان زردی کمک کند.

درمان با لامپ‌های مخصوص

لامپ‌های خورشیدی مخصوصی به عنوان یک درمان جایگزین به جای فتوتراپی در بیمارستان‌ها موجود هستند. لامپ درمانی موجب شکست بیلی روبین می‌شود و از راه ادرار دفع می‌شود.


نکات مهم تغذیه مادر هنگام وجود زردی در نوزاد


خوراکی های مضر

-پرهیز ها برای تغذیه مادران

-گوشت گاو و غذاهای غلیظ و چرب

-ادویه جاتی مانند فلفل ، دارچین ، زنجبیل ، عسل و زعفران

-غذاهای آماده


خوراکی های مفید

مادر بچه با قرار دادن این موارد در خوراک خود می تواند به درمان زردی نوزادش کمک کند.

البته این موارد می تواند برای هر فردی به تناسب، متغییر هم باشد.

-عرق کاسنی و عرق شاتره

-خاکشیر

-عناب یا بصورت دم کرده یا خام

-روغن زیتون

-میوه‌جاتی مانند اسفناج ، لیمو شیرین ، لیمو ترش. خیار و آب سیب و آب هندوانه نیز می توان مصرف کرد اما با مشاوره پزشک باشد که تبعاتی مثل دل درد برای نوزاد نداشته باشد.

به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده