بستن پنجره
علل و درمان چاقی در کودکان
3 مهر ماه 1400

چاقی در کودکان

باتوجه به تحقیقات انجام شده امروزه نزدیک به یک نفر از هر 4 نفر کودکان و نوجوانان در کشورهای توسعه یافته چاق هستند یا اضافه وزن دارند. این مقدار وزن اضافی، کودک را در معرض خطر ایجاد مشکلات جدی سلامتی مثل دیابت، بیماری قلبی و آسم قرار میدهد. چاقی در دوران کودکی همچنین عوارض عاطفی را نیز به دنبال دارد. کودکان دارای اضافه وزن اغلب در برقراری ارتباط با کودکان دیگر و شرکت در فعالیتها و برنامه های ورزشی با مشکل مواجه هستند. سایر کودکان ممکن است آنها را مسخره و طرد کنند که باعث پایین آمدن عزت نفس، ایجاد تصویر ذهنی منفی و حتی افسردگی میشود.

روش های بسیاری وجود دارد تا بتوانید به کودکتان کمک کنید. تشخیص مشکلات اضافه وزن و چاقی در کودکان تا جایی که ممکن است می تواند خطر بروز مشکلات پزشکی جدی در بزرگسالی شان را کاهش دهد. شما میتوانید چرخه مشکلات اضافه وزن و چاقی را بشکنید، سلامت روحی و جسمی کودکتان را بالا ببرید و به آنها کمک کنید تا یک رابطه خوب با غذایی که یک عمر با آنها خواهد بود، برقرار کنند.

چند عامل مهم در به وجود آمدن اضافه وزن در کودکان

ژنتیک

چاقی دارای یک مولفه ژنتیکی قوی است. فرزندان والدین چاق بسیار بیشتر از فرزندان والدین لاغر چاق می شوند . این به این معنا نیست که چاقی کاملاً از پیش تعیین شده است. آنچه می خورید می تواند تأثیر عمده ای بر بیان ژن ها و عدم بیان ژن ها داشته باشد. گفته می‌شود که در حدود یک‌ چهارم از موارد چاقی کودکان به عوامل وراثتی بستگی دارد. بنابراین هنگام مواجهه با این موارد والدین باید به رعایت رژیم غذایی سالم در کل خانواده توجه بیشتری داشته باشند.

کم‌کاری تیروئید

به طور کلی کم‌کاری غده تیروئید با افزایش وزن در ارتباط است، چون که سرعت متابولیسم پایه در بیماران مبتلا به کم‌کاری تیروئید کاهش می‌یابد. اغلب افزایش وزن در افرادی که کم‌کاری تیروئیدشان شدیدتر است، بیشتر است.

بااین‌حال، در مقایسه با پرکاری تیروئید، معمولاً در افراد مبتلا به کم‌کاری، کاهش متابولیسم پایه، اثراتش بر وزن بدن کم‌تر است. علت افزایش وزن در افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید پیچیده است و همیشه به تجمع چربی اضافی در بدن مربوط نمی‌شود. بیشتر اضافه وزنی که افراد کم‌کار به دست می‌آورند ناشی از تجمع بیش‌ازحد آب و نمک می‌باشد.

رژیم غذایی ناسالم

امروزه بیرون رفتن از خانه به معنی رفتن به یک رستوران فست فود و خوردن غذاهایی با کالری بسیار بالا است. غذا خوردن بیرون از خانه امروزه به یکی از لازمه‌های زندگی تبدیل شده است.

غذاها و میان‌وعده‌های مصرفی کودکان را عمدتاً مواد پرانرژی تشکیل می‌دهند. برنامه غذائی کودکان از سنینی که از غذای خانواده استفاده می‌کنند، معمولاً حاوی غذاهای سرخ‌کرده و پر چرب است؛ زیرا غذاهای خانواده‌های ایرانی به طور معمول چربی زیادی دارد. علاوه بر آن در بسیاری موارد از موادی مانند کره، لبنیات پر چرب، خامه و امثال آن برای تغذیه کودکان استفاده می‌شود. میان وعده‌های مصرفی کودکان نیز معمولاً حاوی مواد پر کالری مانند انواع چیپس، پفک، نوشابه‌های آماده، آبمیوه‌های فرآوری شده، انواع کیک، شکلات و سایر موادیست که به علت داشتن چربی یا قند و شکر زیاد، بسیار پرکالری هستند و موجب چاقی می‌شوند.

کمبود فعالیت جسمی و تحرک
یکی دیگری از عوامل مهم در بروز چاقی کودکان، کمبود فعالیت جسمی و تحرک است. زندگی در شهرهای بزرگ و جوامع متمدن امروزی، به علت گرفتاری‌های خاص مربوط به زندگی در شهرهای بزرگ و صنعتی، اشتغال کاری بسیاری از مادران در خارج از خانه و ... متاسفانه فرصت چندانی برای انجام ورزش و فعالیت جسمی برای کودکان باقی نمی‌گذارد . بنابراین تغذیه نامناسب و استفاده از مواد خوراکی پر کالری از یک طرف و کمبود تحرک و فعالیت جسمی از طرف دیگر، مهم‌ترین عواملی هستند که کودکان را در معرض افزایش وزن و چاقی قرار می‌دهند.


روش های درمان چاقی در کودکان

یک عادت غذایی سالم را شروع کنید

این مهم ترین کاری است که می توانید برای کمک به کودک چاق خود انجام دهید.تغذیه مناسب، کلیدی برای کاهش وزن است، بنابراین عادات غذایی کودک شما نسبت به یک فرد سالم، کاملا بحرانی بوده و تغییر آن باید از اولین چیزهایی باشد ،که در لیست خود قرار می دهید، و همانطور که خواهید دید، تناسب وزن بازخواهد گشت.از آنجا که کودکان شما، اغلب از غذایی که شما خریداری می کنید و در خانه نگه می دارید، تغذیه می کنند ، ماجرای بازگشت فرزندتان به تناسب اندام بستگی زیادی به شما دارد.

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب رژیم توجه به کیفیت کالری‌هاست. منظور از کیفیت کالری‌ها این است که بیشترین میزان کالری مواد غذایی از خوراکی‌های زیر تامین شده باشد:

-میوه‌های تازه

-سبزیجات تازه

- غلات کامل

-حبوبات

-آجیل‌ها

- پروتئین بدون چربی

همانطور که می دانید نقطه‌ی مخالف کالری‌های با کیفیت، کالری‌های بی کیفیت هستند؛ یعنی خوراکی‌هایی که مواد مغذی و ارزش غذایی پایین دارند. این کالری‌ها همان مواردی است که از قند و چربی‌های مضر دریافت می‌کنید. بیشتر کالری‌های بی ارزش مربوط به غذاهای زیر است

-سوسیس

-بیکن

-کیک

-پنیر

-کوکی

-دونات

-نوشیدنی های انرژی‌زا

-نوشیدنی‌های میوه‌ای

-بستنی

-پیتزا

-نوشابه

تمرینات ورزشی را افزایش دهید

فعالیت های فیزیکی ،همانند غذای سالم برای کاهش وزن موثر می باشند.به عنوان یک قاعده کلی، حداقل یک ساعت تمرینات ورزشی روزانه را ،هدف قرار دهید، که می تواند به تمرینات 5 تا 10 دقیقه ای که در طول روز پخش می شوند، تقسیم شود .شما همچنین ،باید فرزند خود را برای یک ورزشی که علاقه مند به آن هست ،ثبت نام کنید و حمایت و تشویق مداوم را، مخصوصا در زمانی که آنها تمایل به ورزش ندارند، ادامه دهید.


فعالیت های خانوادگی را در برنامه خود قرار دهید

شرکت کردن شما به طور منظم در فعالیت هایی که تمام خانواده از آن لذت می برند ،می تواند راهی عالی برای جذب فرزندتان درجهت فعال شدن و حرکت کردن به سمت تناسب اندام باشند. آنچه در اینجا زیباست، این است که وقتی شما با آن ها به پیاده روی یا شنا می روید،فرصتی را برای یادگیری از خودتان به آنها خواهید داد.


زمان تماشای تلویزیون و بازی های ویدئویی را به حداقل برسانید

تحقیقات مختلف نشان داده اند که تماشای تلویزیون، انجام بازی های ویدئویی و یا استفاده از تلفن های هوشمند ،می تواند سبب افزایش بیش از حد وزن برای کودکان باشد. بنابراین زمان نمایش بیشتر، به معنی زمان کمتری برای فعالیت های بدنی است ،که کالری کمتری را مصرف می کند و همچنین تلویزیون بیشتر به ترغیب خوردن غذاهای شیرین یا ناسالم و مصرف کالری بیشتر می پردازد وهمین روند، سبب افزایش وزن می شود ،که چاقی را تشدید می کند بنابراین مدت زمان محدودی را برای کودکانتان برای انجام این بازی ها تعیین کنید.به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده