بستن پنجره
کولیک و مشکلات شایع گوارشی در نوزادان
3 مهر ماه 1400

مشکلات شایع گوارشی در نوزادان

نوزادان در روزهاي اوليه زندگی خود بسیار درمانده هستند و در چند ماه اول زندگی نیاز به کمک بیش از حد والدین خود دارند. بنابراین، یادگیری و شنیدن کلمات ناگفته در مورد مشکلات آنها می‌تواند به حل بسياري از مسائل بدن آن‌ها کمک زیادی بکند. اما، شما بايد به عنوان يك مادر تمام علائم و نشانه‌هایی که ممکن است وجود یک مشکل در بدن نوزادان مختلف را نشان دهد، زیر نظر داشته باشید و در هنگام مواجه شدن با آن‌ها آرامش خود را حفظ کنید! چون از بین بردن مشکلات دستگاه گوارشی در کودکان نیاز به مراقبت زیاد دارد.

کولیک

کولیک را به عنوان گریه های بیش از حد نوزادان، برای حداقل سه ساعت در روز و حداقل سه روز در هفته، حداقل برای سه هفته در نوزاد سالمی که به خوبی از او مراقبت می شود، تعریف می کنند.معمولا در سه ماهه اول زندگی و معمولا بعد از ظهرها رخ می دهد.حدود نیمی از نوزادان از این مشکل رنج می برند، اما بر اساس یافته های دانش مدرن دلیل قطعی برای آن وجود ندارد.بسیاری از علائم کولیک به ناراحتی شکمی مربوط می شوند. بعضی از متخصصان معتقدند که این مشکل در نوزادان مربوط به ریفلاکس و عده ای دیگر آن را به با آلرژی پروتئین شیر، عدم تحمل لاکتوز و ایجاد گاز در دستگاه گوارش نوزاد مرتبط می دانند.

علائم کولیک کدامند؟

علائم کولیک آن از نوزادی تا نوزاد دیگر تغییر می کند. عمده علائم را می توان به صورت زیر بیان کرد:

-گریه زیاد نوزادان با حالتی که انگار که درد دارند

-شروع ناگهانی و توقف ناگهانی گریه

-گریه با حالتی که اندام ها خصوصا مشت ها و نواحی شکم سفت هستند

-نوزاد مبتلا نمی تواند فقط با آرامش دادن آرام بگیرد

انواع مختلف کولیک

کولیک گوارشی

پس از تولد سیستم گوارش نوزاد به طور کامل توسعه پیدا نکرده است. این تکامل سیستم گوارشی ممکن است سبب درد شکم او شود که در این مورد:

-نوزاد ناراحت به نظر می رسد.

-حدود یک ساعت پس از تغذیه، و به خصوص در شب زیاد گریه می کند.

-گاهی اوقات او زانوی خود را به سمت سینه خود می کشد.

-هنگامی که نوزاد گریه می کند، گاهی اوقات تن صدایش متفاوت می شود.

-ناحیه شکمی نوزاد سفت شده است.

-وقتی او را بر روی شکم قرار دهیم آرام تر خواهد شد.

کولیک فیزیکی

در طول چند هفته اول زندگی، برخی قسمت های عضلانی، اسکلتی و یا مفصلی نوزاد ممکن است کامل تکامل نیافته باشد. این ناراحتی های عضلانی، اسکلتی یا مفصلی (معمولا در گردن، پشت و یا لگن) سبب بروز نوع فیزیکی آن شود.

-به نظر می رسد نوزاد به طور مداوم ناراحت است.

-او اغلب گریه می کند، اما در شب بسیار بدتر است.

-نوزاد برای مدت کوتاهی آرام است و عمدتا زمانی است که خوابیده است.

-اما وقتی بیدار می شود، فورا فریاد می کشد.

-گاهی اوقات پس از غذا، ممکن است شروع به گریه کند.

-به محض اینکه او را روی شکم قرار دهید، فریاد می زند.

کولیک فکری

به نظر می رسد این نوع پس از ماه اول بیشتر اتفاق می افتد.
این نوع کولیک ممکن است در نوزادانی با هوشی که محرک های محیطی زیادی دریافت می کنند، بیشتر رخ دهد.

-معمولا پس از یک ماه بروز می کند.

-گاهی اوقات وقتی که بیرون می روید، با اینکه خوشحال است، ناخود آگاه شروع به گریه می کند.

-به نظر نمی رسد نوزاد می خواهد برای مدت طولانی بخوابد.

-ما اغلب فقط حدود ۲۰ دقیقه می تواند بخوابد و پس از آن شروع به گریه می کند.

کولیک احساسی

گاهی اوقات گریه بی وقفه نوزاد به این دلیل است که در این دنیای جدید احساس ناامنی می کند. از شما اطمینان می خواهد که همه چیز خوب است.نوزاد بی وقفه گریه می کند معمولا در پایان روز و یا زمانی که به دلیل خسته بودن اطرافیان به او توجه زیادی نمی شود.با کوچکترین سر و صدا از خواب بیدار می شود.زمانی که به نوزاد توجه می شود خوشحال است ولی تا به او بی توجهی می شود دوباره گریه را از سر می گیرد.


ریفلاکس معده

ریفلاکس معده در نوزادان، یکی از شایع‌ترین مشکلات دستگاه گوارشی مي‌باشد، که تقریبا هر پدر و مادري اين اختلال را در بدن نوزاد تازه به دنیا آمده خود مشاهده می‌کند. روند گوارش در بدن نوزادان آهسته صورت می‌گیرد. در واقع، این مشکل به علت عدم رشد کامل اسفنکتر مری در بدن نوزادان كوچك اتفاق می‌افتد.برای داروهای مربوط به کولیک نوزادان اینجا کلیک کنید. .ریفلاکس معده (مری) به عبور غیر ارادی محتوای معده به مری (لوله غذا) اطلاق می شود.فاکتورهای مختلفی از جمله رژیم غذایی مبتنی بر شیر، عامل افزایش میزان GER در نوزادان هستند. رفلاکس معمولاً با رشد کودک بهتر می شود، اما در صورت مشاهده علائم زیر در مراجعه به پزشک متخصص اطفال تردید نکنید:

-مشکل تنفس هنگام تغذیه

-کاهش وزن یا عدم افزایش وزن

-کاهش اشتها یا خودداری از خوراک

-صدای جغجغه مانند در سینه و پشت کودک

-استفراغ به خصوص اگر به رنگ سبز یا قرمز باشد

برای دیدن داروهای تقویت سیستم تنفسی نوزادان اینجا کلیک کنید.


روشهای کمک به درمان ریفلاکس

-پوشک کودک را خیلی محکم نبندید.

-بعد از هر بار غذا آروغ کودک را بگیرید.

-کودک را پس از هر بار شیر خوردن به مدت 30 دقیقه به حالت ایستاده در آغوش بگیرید. اگر راحت باشد، کودک می تواند هنگام تغذیه نیز به صورت ایستاده نگه داشته شود.

-بسیاری از مادران از شیر خشک و یا مخلوط شیر با برنج برای کمک به مقابله با مشکل ريفلاکس معده در نوزادان خود استفاده می‌کنند، که این کار اصلا درست نیست.


استفراغ

استفراغ کردن حالت بسیار ناراحت‌کننده‌ای برای بسیاری از نوزادان و بزرگسالان است. اما برای نوزادان، می‌تواند بسیار ویرانگر باشد، چون شایع‌ترین علت استفراغ کردن در نوزادان وجود عفونت‌های ویروسی و یا باکتریایی در بدن آن‌ها است. اما، جالب است بدانید که در چنین مواردی، حالت استفراغ کردن مكرر نوزادان ممكن است براي مدتی فروکش می‌کند.

استفراغ به عنوان دفع محتویات معده از طریق دهان و یا بینی تعریف می شود. نوزادان هنگام تغذیه، بعد از تغذیه و یا هنگام آروغ زدن مقدار کمی تف می کنند. مقدار شیر خارج شده معمولاً کمتر از 5-10 میلی لیتر است. تغذیه سریع، تغذیه بیش از حد و بلع هوا از علل استفراغ در نوزادان است. استفراغ مکرر می تواند باعث کمک آبی بدن نوزادان شود.در شرایط زیر باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

-استفراغ خونی

-استفراغ صفرای سبز

-استفراغ بیش از حد معمول

-تشنج بعد از استفراغ یا قبل از آن

-استفراغ همراه با بی حالی شدید یا عدم تحرک

-نوزاد پس از استفراغ علائم پریشانی شدید را نشان می دهد


اسهال

نوزادان تازه متولد شده، اغلب بعد از هر بار غذا مدفوع دارند. اسهال عبارت است از عبور مدفوع شل یا آبکی که در 24 ساعت سه بار یا بیشتر اتفاق می افتد.اسهال می تواند میزان نمک و آب ضروری بدن را تخلیه کند.اسهال
باعث کم آبی بدن در نوزادان می شود.درصورت مشاهده علائم کمبود آب بدن مانند خشکی دهان، نداشتن اشک، دفع ادرار و تب یا اگر مدفوع دارای لکه های مخاطی یا خونی است،فورا به پزشک مراجعه کنید. هنگام ابتلای کودک به اسهال اقدامات زیر را انجام دهید:

-به کودک خود هیچ داروی مسهلی ندهید

-اگر هنوز فرزندتان شیرخوار می باشد، به او شیر دهید شیر دهید

-اگر کودک توانایی خوردن مواد جامد را دارد، غذاهای نرم و زود هضم مانند موز، کراکر، نان تست و غلات بدهید. به او غذاهایی که هضم آن دشوار است مانند غذاهای سرخ شده، آب سیب، شیر، آب میوه های غلیظ و غذاهای سرشار از قند و چربی ندهید.

-از متخصص اطفال کودک خود بپرسید که آیا می توانید الکترولیت هایی مانند Pedialyte یا Infalyte به کودک بدهید. بدون مشورت پزشک از آنها استفاده نکنید.


یبوست

یبوست زمانی اتفاق میفتد که نوزادان مدفوع سفت و سختی داشته باشند. اگرچه یبوست در نوزادان شایع است، اما ممکن است برای آنها ناراحت کننده باشد. نوزادان در صورت دفع مدفوع نرم، سالم محسوب می شوند. در موقعیت های زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

-مدفوع خونی

-درد هنگام دفع مدفوع

-نوزاد بیش از سه روز متوالی مدفوع دفع نکرده و استفراغ کرده و یا تحریک پذیر است.

یبوست می تواند در دوران نوزادی به طور مکرر اتفاق بیفتد، اما رعایت برخی اقدامات احتیاطی می تواند به کودک در دفع مدفوع سالم کمک کند:

-اگر کودک منحصراً از شیر مادر تغذیه می کند، پس در فواصل منظم به او شیر دهید.

-اگر شروع به دادن غذاها یا آب میوه های پوره دار کرده اید، پس از آن وعده ها، شیر یا آب اضافی را در بین غذا به کودک بدهید تا آب روده ها افزایش یابد.

-برای نوزادان بالای شش ماه، دو تا چهار اونس (59 تا 118 میلی لیتر) آب میوه های تازه مانند انگور، گلابی، سیب، گیلاس یا آلو خشک تهیه کنید. آب را به صورت وعده های کوچک در طول روز به نوزاد بدهید.

اگر کودک از یک رژیم غذایی جامد برخوردار است، غذاهای حاوی فیبر زیادی مانند نخود، زردآلو، گلابی، اسفناج، لوبیا، آلو خشک، هلو و آلو را دو بار در روز بخورد. نوزاد را نیز هیدراته نگه دارید و مایعات کافی به او بدهید.

نکته مهمي که نباید مادران جوان در زمان مواجه شدن با مشکل یبوست در بدن فرزندان خود فراموش کنند، این است كه وجود این مشكل برای سلامتی نوزادان خطرناک نمی‌باشد. اما اگر به عنوان مادر يك نوزاد كوچك علائم زیر را در بدن فرزندتان مشاهده کردید، حتما با يك دکتر متخصص اطفال مشورت کنید. این علائم عبارتند از:

-اگر کودک شما بسیار ناراحت و ناآرام است

-اگر فرزندتان در طول اجابت مزاج درد داشته و به صورت مداوم گریه می‌کند

-اگر متوجه وجود خون در مدفوع کودک خود شدید


گاز روده

گاز روده توسط باکتری ها در روده تولید می شود و همچنین می تواند هنگام خوردن یا نوشیدن، به صورت هوا بلعیده شود. نوزادان هنگام گریه هوای بیشتری می بلعند و گاز اضافی در معده گیر می کند و در نتیجه باعث درد می شود. مشکل گاز معمولاً خود به خود برطرف می شود. اما اگر کودک ناراحت و پریشان به نظر می رسد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است برخی اقدامات را برای کمک به کودک در بهتر شدن او پیشنهاد کند. اقدامات زیر ممکن است به کودک در عبور راحت گاز کمک کند:

-ماساژ آرام شکم

-اگر کودک از شیشه شیر تغذیه می کند، مراقب باشید هوای اضافی وارد معده کودک نشود.

-در حالی که نوزاد به پشت دراز می کشد پاهای کودک را به شکل دوچرخه حرکت دهید.


روش های پیشگیری از مشکلات گوارشی نوزادان

-تا شش ماهگی به او شیر دهید.

-کودک را بعد از هر بار غذا آروغ بزنید.

-یک ماساژ آرام شکمی به کودک بدهید. کمپرس ولرم با حوله یا کیسه آب گرم نیز ممکن است به هضم غذا کمک کند.

-اگر شیرده هستید، از استعمال دخانیات، الکل و داروهای تفریحی و روانگردان خودداری کنید، که ممکن است احتمال ایجاد قولنج در نوزادان را افزایش دهد.

-وقتی کودک خوردن مواد غذایی جامد را شروع کرد، هر بار فقط با یک نوع غذا شروع کنید. این امر به تعیین هرگونه حساسیت غذایی کمک کرده و به شکم کودک فرصت کافی می دهد تا به غذای جدید عادت کند.

-وقتی کودک شروع به خوردن مواد جامد می کند، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. میوه ها، آبغوره های سبزیجات، پوره ها و سوپ ها گزینه های غذایی خوبی هستند. یک رژیم غذایی متعادل می تواند از بروز بیماری هایی مانند یبوست جلوگیری کند.

-از دادن غذای بی ارزش و غذای سرخ شده به نوزادان خودداری کنید.

سیستم های هضم اکثر نوزادان تا شش ماهگی به اندازه کافی بالغ شده اند که می توانند مواد جامد را مصرف کنند. آنزیم های مختلف موجود در شیر مادر به هضم غذا کمک می کند.شایع ترین مشکلات سلامتی در نوزادان مربوط به هضم غذا است. این مشکلات با بزرگتر شدن کودک کاهش می یابد. در صورت مشکوک بودن به اختلالات دستگاه گوارش در نوزاد، به پزشک مراجعه کنید. تشخیص و درمان به موقع به دستیابی به بهبودی مطلوب در نوزادان دارای مشکلات گوارشی کمک می کند.
به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده