بستن پنجره
نقش ویتامین ها در رشد کودک
1 خرداد ماه 1400

کودکان و ویتامین ها

کودکان برای رشد بهتر و سلامت کامل علاوه بر مواد غذایی مناسب به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز نیازمند هستند. ازاین رو والدین همیشه به دنبال رژیم غذایی مناسب و همچنین مکمل‌های دارویی که شامل انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی هستند، می‌گردند.همانطور که کودکان در حال رشد هستند، مهم است که آن ها به اندازه کافی ویتامین ها و مواد معدنی سالم برای اطمینان از سلامتی بدن آن ها دریافت کنند. اکثر بچه ها مقدار کافی از مواد مغذی از یک رژیم غذایی متعادل دریافت می کنند. اما تحت شرایط خاص، کودکان ممکن است نیاز به مکمل غذایی حاوی ویتامین یا مواد معدنی باشند.نیازهای غذایی کودکان و نوجوانان، وابسته به سن، جنس، اندازه، رشد و سطح فعالیت آن ها می باشد.


نقش ویتامین‌ها در رشد کودک

کودکان برای سلامت مغزی و همچنین پیشگیری از بیماری‌های متعدد به ویژه انواع سرطان‌ها به ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف احتیاج دارند. البته باید توجه داشته باشید که سن و جنس کودک در مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار حائز اهمیت است. از میان تمام ویتامین‌ها مصرف ویتامین‌ A و انواع ویتامین B برای کودک بسیار مهم است. مواد معدنی نیز در رشد و سلامت کودک بسیار موثرند. از میان تمامی این مواد مغذی کلسیم، زینک و آهن در رشد سال‌های آغازین کودک نقشی مهم‌تر ایفا می‌کند. از این رو بسیاری از والدین برای سلامت فرزند خود از آغاز تولد او مولتی ویتامین را در برنامه‌‌ی غذایی نوزاد قرار می‌دهند.

مولتی ویتامین های مخصوص کودکان

در زمان رشد کودکان، بسیار حیاتی است که مواد مغذی کافی برای رشد و قوی شدن استخوان ها مانند کلسیم و ویتامین D دریافت کنند. همچنین دریافت میزان کافی از آهن، روی، ید، ویتامین آ، ویتامین ب۶، وینامین ب۱۲ و ویتامین دی برای رشد مغز در سنین اولیه رشد بسیار مهم است. بنابراین، با اینکه کودکان به نسبت کمتری از مواد مغذی نسبت به نوجوانان نیاز دارند. با این حال آن ها نیاز کافی به مواد مغذی برای رشد مناسب بدن دارند. خلاصه، کودکان به میزان کمتری از مواد مغذی نسبت به نوجوانان نیاز دارند. مواد مغذی به ساخت استخوان ها و بهبود رشد مغز به ویژه در دوران کودکی کمک می کند.شاید این موضوع که مولتی ویتامین چه نقشی در رشد کودکان دارد؛ سوال بسیاری از والدین باشد.در بسیاری از موارد کودکان ویتامین‌های مورد نیاز بدنشان را از مواد غذایی دریافت می‌کنند. ولی در مواردی که ویتامین‌های دریافتی از مواد غذایی کافی نیست باید از مکمل‌های دارویی به ویژه مکمل مولتی ویتامین مختص کودکان استفاده کرد. ازاین رو اگر کودک شما رشد کافی نسبت به سایر کودکان هم سن خود ندارد، باید از مولتی ویتامین استفاده کرد.

ویتامین D

تغذیه کودک با شیر مادر، مزیت های فراوانی برای سلامت نوزاد دارد اما مصرف ویتامین D کافی در میان آن ها محسوب نمی شود. بنابراین لازم است مکمل بیشتری مصرف کنید تا این ویتامین به قدر کافی جذب بدن شود. درحالیکه مکمل ویتامین D برای نوزادان و اطفال شیرخوار مهم است اما مصرف آن برای کودکان ضروری است به خصوص وقتی که پوست و بدن کودک را می پوشانیم تا از آسیب های نور آفتاب مصون و ایمن بماند که با این روش از تولید ویتامین Dحاصل از نور آفتاب در پوست کودک جلوگیری می کنیم. تحقیقات، سطح ویتامینD را با سلامت استخوان و عضله بهم ارتباط داده اند و محققان به رابطه بین کمبود ویتامین D و مشکلاتی مثل بیماری قلبی، سرطان و ام.اس دست یافتند.


آهن

در طول 4 تا 6 ماهگی لازم است روزانه از مکمل آهن برای نوزادان استفاده کنید، چون سطح آهن به طور طبیعی در حوالی 6 ماهگی در شیر مادر افت می کند. همه کودکان نزدیک به 1 سالگی باید از لحاظ آنمی (کم خونی) ناشی از کمبود سطح آهن چک شوند. در صورت وجود شواهدی از فقر آهن در کودک طبق نتایج آزمایش یا سابقه رژِیم غذایی، پزشکان مصرف مکمل های آهن را تا 2 سالگی توصیه می کنند.

مولتی ویتامین

مولتی ویتامین در یک کودک معمولی می تواند ویتامین های بدن او را تامین کند. توجه داشته باشید که که مولتی ویتامین،یک مکمل بسیار خوب است. اما مراقب باشید که دوز مجاز ویتامین A را رعایت کنید. تا سن 13 سالگی روزانه 300 تا 600 میکروگرم ویتامین آ برای کودکان کافی است چون مصرف زیاد ویتامین A منجر به مشکلاتی مثل شب کوری و سایر مشکلات بینایی می شود.

منیزیم

رژیم غذایی معمولی حاوی منیزیم کم می تواند منجر به مشکلاتی در زمینه آرامش روحی، گرفتگی عضلات، یبوست و سردرد شود. منیزیم به تسکین درد و شل شدن دستگاه گوارش کمک می کند و این مکمل می تواند گزینه خوبی برای یبوست های موقتی باشد. به همین دلیل است که بسیاری از داروهای یبوست حاوی منیزیم هستند مثل شیر منیزیم و منیزیم سیترات".


امگا 3

بسیاری از مطالعات نشان دادند که بین مصرف امگا 3 و رشد مغز ارتباط وجود دارد، به همین دلیل است که بیشتر مکمل های امگا 3 طرفدار دارند.

فیبر

اگر کودکتان از خوردن پاستا و پنیر لذت می برد، اضافه کردن فیبر بیشتر به غذای او می تواند ایده خوبی باشد. به طور کلی، اکثر مردم در رژیم غذایی شان فیبر را به اندازه کافی مصرف نمی کنند. مصرف مکمل فیبر ایده بدی نیست اما ضروری هم نیست.


نوزاد در دوران شیردهی به چه ویتامین‌هایی نیاز دارد؟

همان‌طور که می‌دانید در دوران شیردهی، سلامت کلی بدن نوزاد با خوردن شیر مادر سالم تضمین می‌شود. بنابراین، تغذیه با شیر مادر نه فقط برای سیر کردن نوزاد، بلکه برای سلامت او نیز بسیار مؤثر است؛ هنگامی که مادر شیرده به فرزند کوچک خود شیر می‌دهد، ویتامین‌های ضروری برای رشد و تکامل بدن او را با شیر خود تأمین می‌کند.

به خاطر داشته باشید که تمام ویتامین‌ها در بهبود روند رشد و حفظ سلامت نوزاد نقش مهمی دارند.

ویتامین A

1300 میکروگرم از این ویتامین، در طول روز برای بدن یک مادر شیرده لازم است که با مصرف ماهی، تخم‌مرغ، کبد، سیب‌زمینی شیرین، هویج، کدو تنبل، اسفناج، پنیر، زردآلو و انبه می‌توان به تولید این ویتامین ضروری در بدن مادر شیرده کمک کرد.

B1 Thiamin

ویتامینی است که به میزان 1.4 میلی‌گرم در روز، برای تأمین نیازهای بدن مادر و کودک کافی بوده و در دانه‌های کامل مانند گندم و برنج قهوه‌ای، گوشت، آجیل، ماهی، سویا، تخم‌مرغ، حبوبات، به خصوص دانه‌های گیاهی، روغن دانه‌ها و نخود سبز به میزان قابل توجهی موجود است. مصرف ویتامین B1 در طول روز، برای بدن مادر شیرده ضروری است.

B12 (کبالالین)

این ویتامین به اندازه 8/2 میکروگرم در روز، برای تأمین نیازهای بدن مادر و نوزاد شیرخواره او لازم می‌باشد؛ ویتامینی است که در ماهی، تخم‌مرغ، گوشت، صدف، شیر و محصولات لبنی به وفور یافت می‌شود. توجه داشته باشید که ویتامین B12 تنها در مواد غذایی حیوانی یافت می‌شود.

B2 (ریبوفلاوین)

این ویتامین نیز برای یک مادر شیرده، در طی روز، به اندازه 1.6 میلی‌گرم لازم است. این ویتامین با مصرف شیر کامل، گندم کامل، برنج قهوه‌ای، بادام، تخم‌مرغ، اسفناج، سویا، کلم بروکلی، گوشت و قارچ به راحتی تأمین می‌شود.

B3 (نیاسین)

ویتامینی است که روزانه به اندازه 17 میلی‌گرم برای بدن مادران شیرده لازم است. این ویتامین در انواع گوشت‌های مرغ، دانه کنجد، چغندر قند، ماهی، دانه‌های آفتابگردان، بادام زمینی، عدس، لوبیا، شیر و تخم‌مرغ یافت شده و مصرف آن برای هر خانمی، در دوران شیردهی، امری ضروری است.

B5 (پانتوتنیک اسید)

ویتامینی است که مصرف آن به اندازه 7 میلی‌گرم در روز، می‌تواند نیازهای بدن مادر و کودک شیرخوار او را برطرف کند. این ویتامین با مصرف لوبیا، گل‌کلم، گوشت، تخمه آفتابگردان، ماهی، آووکادو، سیب‌زمینی شیرین، تخم‌مرغ، پنیر و عدس به راحتی تأمین می‌شود.

B6 (پیریدوکسین)

این ویتامین به اندازه 2 میلی‌گرم در روز برای بدن مادران شیرده لازم است. این ویتامین با مصرف انواع مختلف ماهی، غلات، گوشت، عدس، آلو، موز، هویج، اسفناج و سیب‌زمینی به راحتی تأمین شده و می‌تواند نیازهای بدن مادر و نوزاد او را در دوران شیردهی برطرف ‌کند.

B9 (اسید فولیک / فولات)

ویتامینی است که بدن یک زن شیرده به 500 میکروگرم از آن در هر روز نیاز دارد. این ویتامین با مصرف منظم عدس، اسفناج، مارچوبه، ریشه چغندر، برنج، نارنگی، آووکادو، شیر و گندم تأمین شده و برای بدن زنان شیرده مفید است؛ توجه داشته باشید که ویتامین B9 در همه سبزیجات برگ سبز و ریشه آن‌ها یافت می‌شود.

C (اسکوربیک اسید)

ویتامینی است که در اندازه 120 میلی‌گرم در روز برای بدن مادران لازم است. این ویتامین با مصرف انگور سیاه، نارنگی، توت‌فرنگی، گوجه‌فرنگی، کلم بروکلی، سیب‌زمینی و اسفناج به راحتی تأمین می‌شود.

ویتامینD

ویتامین Dروزانه به اندازه 15 میکروگرم برای بدن مادر شیرده لازم است، با مصرف انواع ماهی‌های چرب (ساردین، ماهی تن، ماهی خال خالی و ماهی قزل‌آلا) و زرده تخم‌مرغ تأمین می‌شود. فراموش نکنید که مصرف مکمل‌های ویتامین D برای همه زنان به خصوص مادران شیرده ضروری است.


چرا وجود ویتامین‌ها برای سلامت نوزادان در دوران شیرخوارگی مهم هست؟

انواع ویتامین‌هایی که برای رشد نوزادان حیاتی هستند، بخشی از نیاز روزانه آن‌ها تلقی می‌شوند؛ بدون دریافت این ویتامین‌ها، خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف در نوزادان بسیار بالا بوده و می‌تواند میزان رشد آن‌ها را کاهش دهد. علاوه بر این موارد، بدون دریافت ویتامین‌های ضروری، نقاط عطف رشد نوزادان نیز به تأخیر خواهد افتاد. شیر مادر در طول چند ماه اول زندگی نوزاد، تنها منبع برای دریافت ویتامین‌های مورد نیاز بدن او به شمار می‌رود. با این وجود، فراموش نکنید که پس از گذشت شش ماه، هنگامی که کودک خوردن مواد غذایی جامد را شروع می‌کند، باز هم شیر مادر می‌تواند یک منبع مهم برای دریافت ویتامین‌های ضروری بدن کودکان باشد.


به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده