بستن پنجره
حساسیت فصلی
15 اردیبهشت ماه 1400

حساسیت فصلی چیست؟

حساسیت فصلی یا آلرژی فصلی مانند دیگر حساسیت‌ها زمانی بروز می‌کند که سیستم ایمنی بدن در مقابل برخی عوامل موجود در محیط اطراف حساس شده و واکنش نشان می‌دهد. غالباً این حساسیت‌ها مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند.

اگر ما نمی‌توانیم به راحتی نفس عمیق بکشیم، یا شب‌ها دچار سرفه می‌شویم، آبریزش بینی و گاهی چرک بینی به سراغمان آمده، چشمانمان می‌خارد، شاید یکی از علل آن آلرژی باشد. اگر ما در زمان‌های خاصی از سال، عطسه و سرفه‌ی خشک (سرفه‌ی بدون خلط) داریم یا دچار خارش بینی، خارش چشم و آبریزش بینی می‌شویم، ممکن است بدین معنا باشد که دچار حساسیت فصلی شده‌ایم. گرده‌ی گل‌ها، درختان و علوفه شایع‌ترین عوامل حساسیت فصلی هستند. درحدود یک پنجم افراد به نوعی از آلرژی مبتلا هستند و حدود 8 درصد جمعیت عادی دچار آلرژی فصلی است. عطسه، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، خارش گلو، بروز قرمزی روی پوست، تنگی نفس و سایر علائم در همه ساعات شبانه‌روز با شدت و ضعف همراه فرد مبتلا هستند.


علائم حساسیت‌ فصلی

-عطسه

-آبریزش

-گرفتگی بینی

-آبریزش یا خارش چشم

-لتهاب سینوس‌ها، گلو و یا کانال‌های گوش

-گرفتگی گوش

-ترشحات پشت بینی

-سردرد

-تنگی نفس

-خس خس سینه


برخی از این مواد آلرژن عبارتند از:

-گرد و غبار

-گرده ها و هاگ های گیاهان

-پشم،خز و پرحیوانات

-لباس ها و اسباب بازی های ساخته شده از پوست و خزحیوانات

-آنزیم های آنتی باکتریال موجود در مواد شوینده


روش های خانگی یشگیری از حساسیت فصلی

بسته نگه داشتن پنجره‌ها

در هوای عالی فصل بهار، تعداد گرده‌های گیاهان هم در هوا زیاد است. خوب است اگر پنجره‌ها را بسته نگه داریم و در صورت امکان روی کولر یا دریچه کولر یا دستگاه تهویه هوا را بپوشانیم.

نکات مهم هنگام ورود به خانه

وقتی به خانه وارد می‌شویم، ناخواسته مقداری از گرده گیاهان یا سایر عوامل آلرژی‌زا را ممکن است با خود به داخل خانه بیاوریم. این عوامل ممکن است روی پوشاک،کفش، مو و پوست ما قرار داشته باشند.خوب است اگر بتوانیم هنگام ورود به خانه مستقیم به حمام برویم و لباس‌ها را هم برای شستشو بگذاریم.

استفاده از ماسک

وقتی از خانه خارج می‌شویم یا در خانه مشغول استفاده از جارو برقی هستیم، باید از ماسک استفاده کنیم.ماسک N95 بهترین ماسک برای این مورد است. این ماسک از عبور 95 درصد از ذرات معلق در هوا از جمله گرده‌های گیاهان پیشگیری می‌کند.

تغذیه سالم

تردیدی نیست که تغذیه سالم برای سلامت همه بدن ضرورت دارد.جالب است بدانید در پژوهش‌های پزشکی مشخص شده مصرف غذاهای مفید مانند سبزی‌ها، میوه‌ها و مغزیات مانند بادام در مجموع باعث کنترل بهتر علائم آلرژی می‌شوند.

شستشوی گلو و بینی

وقتی مواد آلرژی‌زا به مخاط بینی یا گلو می‌چسبند، مدتی طول می‌کشد تا واکنش دستگاه ایمنی بدن ما را تحریک کنند و علائم آلرژی ظاهر شود.شستشوی گلو (غرغره) و شستشوی بینی با محلول نمکی (سرم شستشو) می‌تواند با کاهش تعداد این عوامل در مخاط حلق و بینی، به کاهش علائم آلرژی منجر شود. برای افراد مبتلا به آلرژی، به‌ویژه شستشوی بینی و گلو هنگام ورود به خانه توصیه می‌شود.

نوشیدن مایعات فراوان

آلرژی باعث تحریک مخاط و تولید ترشحات بیشتر در بینی و پشت حلق می‌شود. نوشیدن آب و آبمیوه‌ی بیشتر، باعث رقیق شدن و دفع راحت‌تر این ترشحات می‌گردد.مایعات گرم مانند چای و سوپ یا بخور گرم هم می‌تواند در این مورد مفید باشد.

طبیعی زندگی کنیم

وجود مواد شیمیایی قوی به‌ویژه شوینده‌های قدرتمند در خانه می‌تواند مخاط بینی را آزرده نماید و علائم آلرژی را بیشتر کند.برای ما مبتلایان به آلرژی، شاید درست کردن محلول‌های شوینده خانگی با مقداری سرکه یا جوش شیرین نسبت به مواد شوینده تجاری موجود در فروشگاه‌ها بهتر باشد.اگر به آلرژی شدید مبتلا هستیم، شاید بهتر باشد از فرد دیگری برای نظافت خانه کمک بگیریم.

استعمال دخانیات ممنوع

هرگونه آلودگی هوا از جمله دود قلیان و سیگار، علائم آلرژی فصلی را وخیم‌تر می‌کند.دود دخانیات، آبریزش و خارش بینی و چشم را تحت تاثیر منفی خود قرار می‌دهد. حتی گاهی اسپری‌ها مانند اسپری عطر یا دود ناشی از شومینه نیز علائم آلرژی ما را تشدید می‌نماید.


ویتامین ها:


ویتامین C

  • ویتامینC در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر می باشد و با استفاده در میزان مناسب از این دارو می توانید از سرما خوردگی و عفونت ها جلوگیری کنید . چرا که با استفاده از این نوع ویتامین ، بدن شروع به ایجاد و تولید سلول های جدید می کند. ویتامین C نیز به جلوگیری از سرطان ، کاهش آلرژی ها ، تولید هورمون های ضداسترس و محافظت از بدن کمک می کند.بدن قادر به تولید این نوع ویتامین نمی باشد و بنابراین باید به میزان قابل توجهی از این نوع ویتامین به بدن در طول روز برسانید که در رژیم غذایی خود می توانید از مواد غذایی که حاوی ویتامین c هستند استفاده کنید (مواد غذایی مانند :انواع توت ها ، مرکبات و سبزیجات. بنابراین اگر بدن شما به بطور مکرر به آلرژی فصلی مبتلا می شود ، توصیه می شود در طی یک برنامه ریزی مناسب ومطلوب از ویتامین C استفاده نمایید و برای تعیین این میزان می توانید با پزشک خود مشورت کنید و میزان مناسب و مورد نیاز بدن شما راتعیین سازد.

ویتامین D3

مقدار مناسب ویتامین D3 می تواند به شما در جلوگیری از بسیاری از بیماری ها مانند سرماخوردگی و سرطان کمک کند. ویتامین D3 به عنوان یکی از مواد غذایی شناخته شده است که از سیستم ایمنی بدن محافظت می کند و همچنین نقش مهمی در درمان آلرژی های فصلی دارد . بنابراین، لازم است که شما مکمل های ویتامین D3 را مصرف کنید .ویتامین D3 طبیعی در غذاهایی مانند گوشت ، تخم مرغ ، شیر، دانه و غذاهای دریایی یافت می شود .

روی

با استفاده از مکمل هایی که حاوی این ماده مغذی هستند ، سیستم ایمنی بدن تقویت خواهد شد و بنابراین علائم سرماخوردگی ، اختلالات گوارشی و آلرژی های فصلی را می توانید کاهش دهید . برای تامین نیاز بدن از روی می توانید از مواد غذایی مانند مرغ، ساردین، دانه های آفتابگردان، دانه کنجد، و کلم استفاده نمایید که این منابع غذایی غنی از روی هستند و در تمام طول سال موجود هستند و فصلی نمی باشند و بنابراین برای درمان آلرژی فصلی می توانید از این مواد غذایی در رژیم غذایی خود بیفزایید تا سالم بمانید .


داروهای موثر در درمان حساسیت فصلی

-داروهای ضداحتقان و آنتی‌هیستامین‌هایی که نیازی به تجویز پزشک ندارند، مانند ستیریزین و ترکیباتی از استامینوفن، دیفن‌هیدرامین و فنیل‌افرین؛

-داروهای تجویزی مانند اسپری‌های استروئیدی بینی.

-در مواردی که علائم شدید هستند ممکن است پزشک‌تان واکسن حساسیت را برای‌تان تجویز کند. این واکسن‌ها نوعی ایمن درمانی هستند که حساسیت سیستم ایمنی‌تان را نسبت به آلرژن‌ها کاهش می‌دهند. شاید بعضی از داروهای حساسیت، عوارض جانبی داشته باشند مانند خواب‌آلودگی، سرگیجه و احساس آشفتگی و عدم تمرکز.


حساسیت فصلی یا بیماری کرونا

بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی فصلی با بروز علائم این بیماری مضطرب و نگران می شوند! پرسش همه آنها این است که آیا این علائم مربوط به شروع بیماری کرونا است و یا مطابق هر سال آلرژی فصلی آغاز شده است؟!


تفاوت ها :
خارش

یکی از اصلی ترین و شاخص ترین علامت افتراق دهنده میان بیماری آلرژی تنفسی و بیماری کرونا خارش می باشد! در آلرژی فصلی و به طور کلی آلرژی های تنفسی اساساً خارش، بسیار زیاد است، در حالیکه در بیماری کرونا خارش اصلا وجود ندارد و یا بسیار اندک است!

تب

تب در آلرژی وجود ندارد هر چند برخی از افراد احساس گرما می کنند، اما در حقیقت فاقد تب می باشند! در بیماری کرونا تب یکی از علائم اصلی به شمار می آید!


درد عضلات
بدن درد و کوفتگی عضلات یکی از علائم اصلی بیماری کرونا می باشد در حالیکه در آلرژی بعضی از افراد مبتلا، احساس رخوت و بی حالی دارند که با درد و کوفتگی بدن کاملاً متفاوت است!


حساسیت فصلی در کودکان

آلرژی یکی از مشکلاتی است که گاهی ممکن است والدین و کودک را بسیار کلافه کند و باعث ناراحتی و آزار بچه‌ها شود. همچنین کودک شما در اغلب موارد، استعداد ابتلا به آلرژی را به ارث می‌برد، اما نه لزوماً همان نوع خاص از آلرژی را. به عنوان مثال، اگر یکی از والدین بیولوژیک کودک تب یونجه یا آلرژی حیوانات خانگی داشته باشد، احتمالی ۴۰ تا ۵۰ درصدی وجود دارد که کودک نیز نوعی آلرژی داشته باشد. این احتمال درصورتی‌که هر دو والد بیولوژیک آلرژی داشته باشند، به ۷۵ تا ۸۰ درصد افزایش می‌یابد. همچنین اعضای خانواده ممکن است از لحاظ چیزهایی که به آنها آلرژی دارند تا حد زیادی با هم تفاوت داشته باشند.آلرژی‌های فصلی به چیزهایی مانند گرده و علف، معمولاً تا حدود سه تا چهار سالگی به سراغ کودکان نمی‌آیند. دلیل این موضوع آن است که قرار گرفتن در معرض هر نوع از گرده‌ها فقط برای چند هفته در هر سال است.

ایجاد و بروز آلرژی معمولاً زمان می‌برد و با توجه به این موضوع مشخص می‌شود که کودک شما چند بار در معرض مادۀ آلرژی‌زا قرار گرفته است. هر فرد مبتلا به آلرژی، آستانه‌ای در مواجهه با مادۀ آلرژی‌زا دارد. برای اینکه مادۀ آلرژی‌زا ایجاد واکنش کند، این آستانه باید قبلاً پر شده باشد و این ممکن است چند ماه طول بکشد. به همین دلیل است که آلرژی به گرده‌های موجود در هوا که با تب یونجه ارتباط دارد معمولاً چند سال طول می‌کشد تا ایجاد شود.


به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده