بستن پنجره
پوست چرب و مراقبت های آن
2 اسفند ماه 1399

تعریف پوست چرب

واقعیت این است که ، همه در پوست خود روغن دارند. در زیر هر یک از منافذ شما یک غده چربی قرار دارد که روغن های طبیعی به نام سبوم تولید می کند. گرچه در برخی افراد غدد چربی می توانند روغن زیادی تولید کنند. این باعث ایجاد پوستی چرب می شود.مشکل چرب بودن پوست زمانی اتفاق می افتد که غدد سباسه پوست ماده ای به نام سبوم را تا حد زیادی تولید کنند. سبوم ماده مومی و روغنی شکل است که از پوست محافظت کرده و نقش آبرسان را در آن ایفا می کند.سبوم برای سالم نگه داشتن پوست افراد بسیار حیاتی است. با این حال تولید بیش از حد سبوم می تواند منجر به بروز مشکل پوست روغنی و چرب در افراد شده، منافذ پوستی را مسدود کند و در نهایت منجر به ایجاد آکنه بر روی پوست فرد شود.


علائم و نشانه های پوست چرب

منافذ باز قابل رویت روی پوست

ظاهر براق یا چرب مانند

آکنه به صورت های مختلف مانند جوش های سر سیاه، سر سفید، جوش های چرکی و غیره

پوستی که به نظر ضخیم و خشن می آید

گاه به گاه یا مداوم جوش میزند

براقی قابل رویت بخصوص در اواسط روز

آکنه در نواحی دیگر مانند کمر و سینه


علل چرب شدن پوست

علت چرب شدن پوست صورت می تواند بسته به عوامل متفاوت متغییر باشد اما چرب شدن پوست زیبایی آن را به خطر می اندازد. علل پوست چرب شامل عوامل ژنتیکی ، محیطی و سبک زندگی است. گرچه لزوماً نمی توانید از شر پوست چرب خلاص شوید ، اما می توانید اقداماتی انجام دهید تا پوست شما چرب شود.

ژنتیک

پوست چرب در خانواده ها تمایل دارد. اگر یکی از والدین شما پوست چربی داشته باشد ، شما نیز غدد چربی بیش از حد فعال دارید.

سن

پوست شما با افزایش سن سبوم کمتری تولید می کند. پیری پوست پروتئین مانند کلاژن را از دست می دهد و غدد چربی کند می شون..به همین دلیل بسیاری از افرادی که پوست پیر دارند نیز دارای خشکی پوست هستند. همچنین این زمانی است که خطوط و چین و چروک پوست به دلیل کمبود کلاژن و سبوم بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. یکی از مزایای پوست چرب این است که شما ممکن است به سرعت علائم پیر شدن خود را نشان ندهید.ممکن است اکنون پوست چربی داشته باشید ، اما با افزایش سن باید پوست خود را ارزیابی کنید.حتی در افراد 30 ساله ممکن است همان ترکیب پوست در نوجوانان و 20 سالگی نداشته باشند. یک متخصص زیبایی می تواند هر چند سال یک بار نوع پوست شما را ارزیابی کند تا ببیند آیا لازم است تغییری در روند مراقبت از پوست خود ایجاد کنید.

محل زندگی

در حالی که ژنتیک و سن علت اصلی ایجاد چربی در پوست را به وجود می آورند ، اما محل زندگی شما و زمان سال نیز می تواند تفاوتی ایجاد کندبه احتمال زیاد شما در طول تابستان چربی بیشتری نسبت به پاییز یا زمستان روی پوست خود داشته باشید.


منافذ بزرگ شده

گاهی اوقات به دلیل افزایش سن و نوسانات وزن منافذ پوست کشیده میشوند. منافذ بزرگتر نیز تمایل به تولید روغن بیشتری دارند.شما نمی توانید منافذ پوست خود را کوچک کنید ، اما می توانید مناطق بیشتری را در صورت ایجاد منافذ پوست در طول روز محو کنید.


استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامناسب برای پوست

برخی از افراد پوست ترکیبی را با پوست چرب اشتباه می گیرند و ممکن است به عنوان مثال از کرم های خیلی سنگین استفاده کنند.اگر در ماه های زمستان پوست خشکتری دارید ، ممکن است لازم باشد برنامه مراقبت از پوست خود را برای بهار و تابستان با مرطوب کننده های سبک و پاک کننده های پایه ژل تغییر دهید. استفاده از محصولات صحیح مراقبت از پوست می تواند تفاوت زیادی در میزان چربی باقی مانده روی صورت شما ایجاد کند.

مصرف بیش از حد معمول مراقبت از پوست

از طرف دیگر، شستن صورت یا انجام زیاد لایه برداری نیز می تواند پوست شما را چرب کند. این می تواند یک اکسی مورون به نظر برسد، زیرا هدف از شستن و لایه برداری پوست خلاص شدن از شر روغن است.اما اگر این کار را خیلی مرتب انجام دهید ، مقدار زیادی از روغن پوستتان را از بین می برید. این می تواند باعث غدد چربی شما در حالت اضطراری شود ، جایی که آنها حتی روغن بیشتری تولید می کنند تا از دست دادن آن را جبران کند. شما فقط باید دو بار در روز پوست خود را بشویید تا روغن اضافی شما دفع شود.

عدم استفاده از کرم ضد آفتاب همچنین می تواند پوست شما را خشک کرده و منجر به تولید بیشتر سبوم شود. حتماً هر روز ضد آفتاب بزنید. مرطوب کننده ها و پایه های ضد آفتاب چربی کمتری دارند ، اما ممکن است لازم باشد در طول روز دوباره از آن استفاده کنید.


درمان های خانگی برا مقابله با چربی پوست

کنترل پوست و آکنه چرب چالش برانگیز است. هنوز هم درمان های خانگی اغلب بدون استفاده از داروهای تجویز شده یا رژیم های گران قیمت مراقبت از پوست علائم را کاهش می دهند. در اینجا چندین روش درمانی برای پوست چرب آورده شده است که می توانید در خانه امتحان کنید

صورت خود را بشویید

اگر پوست شما چرب است، باید صورت خود را دو بار در روز بشویید.اما در این کار زیاده روی نکنید. از استفده صابون های خشن یا شوینده ها خودداری کنید.در عوض از صابون ملایمی مانند صابون گلیسیرین استفاده کنید.

عسل

عسل به دلیل ضد باکتری و ضد عفونی کننده بودن ، می تواند برای پوست چرب و مستعد آکنه مفید باشد.عسل همچنین یک ماده مرطوب کننده طبیعی است ، بنابراین به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند اما چرب نیست. این به این دلیل است که مرطوب کننده ها رطوبت پوست را بدون جایگزینی آن می کشند.برای استفاده از عسل برای درمان آکنه و پوست چرب ، یک لایه نازک ، ترجیحاً خام ، روی صورت خود پخش کنید. بگذارید حدود 10 دقیقه خشک شود و کاملاً با آب گرم بشویید.

خاک رس آرایشی


رسهای آرایشی که به آنها رسهای التیام دهنده نیز گفته می شود ، برای کمک به جذب روغن پوست و درمان بسیاری از بیماریهای پوستی استفاده می شود. خاک رس سبز فرانسوی یک روش درمانی محبوب برای پوست چرب و آکنه است زیرا بسیار جاذب است.


جو دوسر


جو دوسر به آرام شدن پوست ملتهب و جذب چربی اضافی کمک می کند. همچنین به لایه برداری از پوست مرده کمک می کند. وقتی در ماسک صورت استفاده می شود ، جو دوسر معمولاً آسیاب می شود. می توان آن را با ماست ، عسل یا میوه له شده مانند موز ، سیب یا پاپایا ترکیب کرد.

سفیده تخم مرغ و لیمو

سفیده تخم مرغ و لیمو یک درمان محلی برای پوست چرب است. تصور می شود که هر دو ماده منافذ پوست را سفت می کنند. اسید موجود در لیمو و سایر مرکبات ممکن است به جذب روغن کمک کند. طبق مطالعات انجام شده ، لیمو همچنین دارای توانایی ضد باکتری است.

آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل تسکین سوختگی و سایر بیماری های پوستی شناخته شده است. طبق کلینیک مایو ، شواهد علمی خوبی وجود دارد که به درمان پوسته پوسته شدن پوست ناشی از لکه های چرب کمک می کند. بسیاری از افراد از آلوئه ورا برای درمان پوست چرب استفاده می کنند.

می توانید قبل از خواب یک لایه نازک به صورت خود بمالید و آن را تا صبح بگذارید. شناخته شده است که آلوئه ورا باعث واکنش آلرژیک روی پوست حساس می شود. اگر قبلاً از آلوئه ورا استفاده نکرده اید ، مقدار کمی روی بازو را آزمایش کنید. اگر طی 24 تا 48 ساعت هیچ واکنشی ظاهر نشود ، باید از آن بی خطر باشد

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی حاوی اسید سالیسیلیک است که یک درمان خانگی آکنه است. اسیدهای موجود در گوجه فرنگی ممکن است به جذب روغن های اضافی پوست و از بین بردن منافذ پوست کمک کند. می توانید تفاله گوجه فرنگی یا برش های گوجه فرنگی را روی پوست خود بمالید.


به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده