بستن پنجره
عادات روزانه سلامت روان
20 دی ماه 1399

هنگامی که می خواهیم از نظر روانی قوی و سالم بمانیم ، این ضرب المثل قدیمی بهترین راه حل است: پیشگیری بهترین درمان است.

به عبارت دیگر ، بهترین راه برای فکر کردن در مورد سلامت روانی این نیست که ، وقتی مشکلی پیش آمد ، چه کاری می توانم انجام دهم؟ اما در عوض ، چه کاری می توانم انجام دهم تا از وقوع آن چیزها جلوگیری کنم؟

هر چقدر هم که آمادگی روانی داشته باشیم مشکلات وسختی های زندگی سبب میشوند بیرون کشیدن ذهن و روان از مسائل منفی اطراف دشوار شود.

هنگامی که شروع به خود خوری و منفی بافی میکنیم ، بیرون آمدن از این افسردگی و اظطراب واقعاً دشوار است.

شکستن چرخه نگرانی و اضطراب پس از به تصویر کشیدن بدترین سناریوها و نتایج ممکن ، کار راحتی نیست. فقط یک لحظه فکر کنید که چقدر دشوار است که نسبت به همسر خود محبت و دلسوزی کنیم، در حالیکه فهرست تمامی مشکلات و نواقص او را در ذهن لیست کرده ایم و آتش خشم و کینه به ما غلبه کرده است.

واقعاً سخت است وقتی یک ساعت و نیم را در تخت خواب فقط صرف این میکنید که نکند خوابد نبرد. نه اینکه راه درمانی برای مقابله با این مشکلات ذهنی وجود نداشته باشد، اما در این مقاله به این میپردازیم که چقدر زندگی می تواند بهتر باشد، اگر بتوانیم بصورت خلاقانه راه هایی برای جلوگیری از این چرخه های منفی پیدا کنیم.

در اینجا به چند مورد از عادات بهداشت روانی برای قوی ماندن از نظر ذهنی و عاطفی اشاره میکنیم.

آگاهی ذهن یا هوشیاری

اگر فقط می توانم یک عادت را برای تقویت سلامت روان شما توصیه کنم ، آگاهی ذهن یا همان هوشیاری است.

اگر مطمئن نیستید هوشیاری دقیقاً چیست، اینجا برای شما توضیح میدهیم:

هوشیاری چیست؟

به طور خلاصه، هوشیاری بهترین راهی است که برای آموزش و کنترل توجه خود می شناسم. مسلماً با ارزشترین مهارتی است که می توانید برای جلوگیری از افسردگی ، اضطراب و بسیاری دیگر از مسائل روانی یاد بگیرید:

آیا میخواهید دیگر نگران نباشید و بر نکات مثبت زندگی خود تمرکز کنید؟ شما باید بتوانید ذهن خود را کنترل کنید.

آیا میخواهید از هر انتقاد کوچک خود انتقاد کنید و به اهداف خود پایبند باشید؟ شما باید بتوانید ذهن خود را کنترل کنید.

آیا میخواهید تأخیر را متوقف کنید و کار واقعی را شروع کنید؟ شما باید بتوانید ذهن خود را کنترل کنید.

آیا میخواهید تمام بی عدالتی هایی را که همه در زندگی شما به وجود می آورند ، را از یاد ببرید و رو به جلو فکر کنید؟ شما باید بتوانید ذهن خود را کنترل کنید.

در واقع با کنترل ذهن و اندیشه های خود، خوشبختی و موفقیت در هر فعالیت یا جنبه ای از زندگی به دست می آید. آگاهی کارآمدترین و موثرترین راهی است که برای موفقیت و خوشبختی وجود دارد.

آموزش ببینید

در اینجا دو روش خوب برای شروع کار با آگاهی وجود دارد:

ذهن خود را آموزش دهید که مراقبه انجام دهد. تمرین روزانه مراقبه ذهنی به روشی ساختار یافته برای مدت زمان مشخص، ذهن شما را برای تمرکز آماده میکند.

تمرین عملی تمرکز و توجه در زندگی روزانه. برای مثال استفاده از تمرین های مراقبه در زندگی واقعی، در هنگام خشم، عصبانیت و یا کینه. در اینگونه مواقع است که ذهن آموزش دیده فرد باید بکار گرفته شده و این فشار این درگیری های را بصورت آگاهانه کاهش دهد و یا از بین ببرد.

ورزش منظم

ورزش منظم یکی از بهترین راه ها برای حفظ سلامت روان است و تمرین با شدت زیاد در فاصله زمانی کم راهی مناسب برای بهره مندی حداکثر از ورزش در حداقل زمان است.

مانند ربات بخوابید

همه ما شنیده ایم که خواب تقریباً برای همه چیز در زندگی چقدر مهم است. و این درست است، استراحت مداوم و خوب همه چیز را بهبود می بخشد ، از سیستم ایمنی بدن گرفته تا روحیه فرد.

چیزی که اکثر مردم متوجه آن نیستند این است که راز خوب خوابیدن این است که تلاش برای داشتن خواب خوب را متوقف کنید.

برای اینکه شبیه یک ربات بخوابید باید نکات زیر را رعایت کنید:

منظم باشید. به این صورت که هر شب سر یک زمان مشخص بخوابید. اگر هر شب سر یک ساعت معین به خواب بروید بدن شما احساس آرامش بیشتری پیدا میکند و ذهن شما آموزش میبیند که از یک ساعت مشخص به بعد نباید فعال باشد.

در رختخواب فکر نکنید و نگران نباشید. مغز شما فقط باید یک فعالیت را با رختخواب شما مرتبط کند: به خواب رفتن. این بدان معناست که شما نباید در رختخواب قرار بگیرید و بدنبال حل مسائل روزمره خود باشد. شما نباید به رختخواب بروید به دلیل اینکه احساس خواب آلودگی میکنید. شما باید ذهن خود را آموزش دهید که زمان، زمان خواب است و هیچ.

خواب خوب همه چیز را بهبود می بخشد و راز خواب خوب این است که خواب روزمره را تا حد ممکن منظم کنید.

نگرانی خود را به روی کاغذ بیاورید

هر زمان که احساس استرس یا اضطراب می کنید، انبوه افکار را از ذهن بیرون کشیده و و وارد زندگی واقعی کنید ، معمولاً کاغذ یا یک فایل یادداشت بر روی تلفن یا رایانه راه خوبی ست.

رازی باورنکردنی درمورد نوشتن احساسات و تفکر وجود دارد. این تکنیک به طرز خارق العاده ای جلوی ذهن را از اینکه بارها و بارها یک سوال را تکرار کنید و دور آن بچرخد را میگیرد.

یک دلیل مهم اینکار این است که ذهن را مجبور به کاهش سرعت می کند. وقتی افکار با سرعت کم در ذهن ما حرکت می کنند، این بدان معناست که ما اضطراب یا الگوهای فکری تولید کننده استرس را کنترل کنیم و در نهایت آزاد شویم.بنابراین هر زمان اظطراب ونگرانی سراغ شما آمد، آنرا در زهن محبوس نکنید بلکه آنرا روی کاغذ بیاورید.

به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده