بستن پنجره
واکسن کرونا در ایران و جهان
13 دی ماه 1399

به تازگی سخنگوی سازمان غذا و دارو از تولید مشترک واکسن کرونا با یک موسسه پر سابقه واکسن سازی کوبایی گزارش داد و اعلام کرد تست انسانی این واکسن در ماه‌های پایانی سال 99 در ایران انجام خواهد شد..

این واکسن ایرانی در حال خاضر در فاز ۲ انسانی است و در دو ماه آخر سال 99 فاز سوم تست آن روی ۵۰ هزار نفر داوطلب ایرانی انجام خواهد شد.

فعلا از اینکه این آیا این واکسن بر روی شهروندان کوبایی هم آزمایش خواهد شد یا خیر اطلاعاتی در دست نیست.

قبل تر نیز اعلام شده بود که واکسن‌ شرکت شفافارمد «مشابه واکسن شرکت چینی سینوواک» میباشد. این واکسن در اوایل دی ماه سال جاری بر روی چند داوطلب تزریق شد. اولین تزریق انسانی این واکسن با حضور معاون علمی ریاست جمهوری و وزیر بهداشت و تیم تحقیقاتی این واکسن در تهران انجام گرفت.

به گفته سعید نمکی، این واکسن نتیجه چندین ماه تلاش محققان و دانشمندان برجسته کشورو پس ازطی مراحل مختلف مطالعاتی و مدل‌های حیوانی و... میباشد.

وزیر بهداشت سابقه دیرینه ایران در علم واکسن‌سازی را ستود و ادامه داد که ما ۱۰۰ سال است که در این عرصه فعالیت داریم و به بسیاری از کشورها واکسن صادر می‌کردیم.

به گفته مینو محرز محقق برجسته علمی ، در صورت موفقیت این واکسن و اخذ تایید سازمان جهانی بهداشت، تولید انبوه این این واکسن در اواخر بهار سال آینده آغاز خواهد شد.

کدام کشورها تزریق واکسن 19 COVID را آغاز کرده اند؟

برنامه واکسیناسیون گسترده برای محافظت از افراد در برابر ویروس کرونا در سطح جهانی برای مقابله با بیماری همه گیر آغاز شده است. ویروسی که از اواخر دسامبر 2019 بیش از 1.73 میلیون نفر در جهان کشته و 78 میلیون نفر را آلوده کرده است.

انگلستان

در اوایل این ماه، انگلستان اولین کشور در جهان بود که شروع به تزریق واکسن کوئید 19 به شهروندان خود کرد. اینکار به زودی توسط چندین کشور دیگر نیز انجام خواهد شد.

بلژیک

مردم در بلژیک اولین واکسن های COVID-19 را که توسط BioNTech / Pfizer تولید شده در 28 دسامبر دریافت کردند.

اولین واکسن به جوس هرمانس 96 ساله در خانه سالمندان در شهرداری پوورس ، محل استقرار تولید فایزر ، تزریق شد.

هرمانس پس از دریافت واکسن به رسانه های محلی گفت: "اکنون احساس می کنم 30 سال جوان ترم."

کانادا

اولین فردی که در کانادا واکسن COVID-19 را دریافت کرد زنی 89 ساله از کبک بود که واکسن Pfizer را در 14 دسامبر دریافت کرد.

این کشور آمریکای شمالی ، همراه با ایالات متحده ، واکسن Moderna را نیز برای برنامه ایمن سازی دسته جمعی خود تأیید کرده است.

شیلی

در 24 دسامبر ، شیلی دومین کشور آمریکای لاتین پس از مکزیک شد که برنامه واکسن خود را آغاز کرد. زولئما ریکلمه ، یک پرستار 42 ساله ، اولین دوز تزریق را در حضور رئیس جمهور سباستین پینرا دریافت کرد.

این کشور 11 میلیون نفری قصد دارد 70 درصد از جمعیت خود را تا پایان سال 2021 واکسینه کند.

کاستاریکا

کاستاریکا روز چهارشنبه اولین محموله از دوزهای واکسن Pfizer-BioNTech را دریافت کرد و این کشور اولین دوز را در 24 دسامبر به الیزابت کاستیلو 91 ساله، ساکن خانه سالمندان انجام داد.

رئیس جمهور کاستاریکا، کارلوس آلوارادو کوئسادا گفت که واکسیناسیون "ممکن است آغازی برای پایان این بیماری همه گیر باشد".

کرواسی

یک ساکن 81 ساله در خانه سالمندان در 27 دسامبر اولین کسی شد که واکسن COVID-19 را در کرواسی دریافت کرد.

قبرس

قبرس برنامه واکسیناسیون خود را از 27 دسامبر آغاز کرد ، در حالی که مستمری بگیران در خانه های پایتخت نیکوزیا و شهرهای لارناکا و لیماسول اولین کسانی بودند که واکسن دریافت کردند.

دانمارک

دانمارک همچنین در 27 دسامبر واکسیناسیون افراد در خانه های سالمندان را آغاز کرد، لیف هاسلبرگ 79 ساله اولین بار در این کشور بود که واکسیناسیون را در شهر اودنسه انجام داد.

فنلاند

شش کارمند بهداشت خط مقدم - سه زن و سه مرد - در 27 دسامبر اولین کسانی بودند که با واکسن ویروس کرونا در فنلاند واکسینه شدند. واکسیناسیون در بیمارستان دانشگاه هلسینکی انجام شد.

فرانسه

اولین واکسن ها در فرانسه در 26 دسامبر در بیمارستان رنه-مورات در پایتخت پاریس برای یک زن و یک پزشک هر دو 78 ساله ستفاده شد.

آلمان

واکسیناسیون ویروس کرونا در ایالت زاکسن-آنهالت آلمان از 26 دسامبر آغاز شد. در مرکز سالمندان کروگر در شهر هالبرشتات، ادیث کویزالا 101 ساله اولین ساکنین آن بود که واکسینه شد.

یونان

Efstathia Kambissiouli ، سرپرستار یک بخش مراقبت های ویژه ، در 27 دسامبر اولین کسی بود که واکسن ویروس کرونا ویروس Pfizer-BioNTech را دریافت کرد. رئیس جمهور و نخست وزیر یونان سومین و چهارمین نفر در این کشور بودند که واکسینه شدند.

جمهوری چک

نخست وزیر آندره بابیس اولین کسی بود که واکسن Pfizer-BioNTech را در بیمارستان نظامی مرکزی پراگ در 27 دسامبر دریافت کرد.

ایتالیا

اولین واکسیناسیون علیه بیماری ویروس کرونا در ایتالیا در تاریخ 27 دسامبر انجام شد و اولین نفر پرستار کلودیا آلیورنینی واکسن را دریافت کرد.

مالت

همزمان با آغاز برنامه واکسیناسیون همزمان با سایر اعضای اتحادیه اروپا، یک پرستار بیمارستان دولتی به عنوان اولین کسی ست که در مالت واکسن COVID-19 را دریافت کرد.

مکزیک

مکزیک برنامه واکسیناسیون انبوه خود را در 24 دسامبر آغاز کرد ، اولین نفر پرستاری بود که این واکسن را دریافت کرد. مکزیک یکی از بالاترین تلفات COVID-19 را در جهان را دارد.

به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده