بستن پنجره
کرونا و بازگشت به زندگی عادی
23 آذر ماه 1399

حتی با نرخ زیاد مرگ و میر موجود، بیشتر افراد از ویروس کرونا بهبود می یابند. اما مطالعات نشان میدهد زمان بهبودی کامل بیماران از ویروس متفاوت است. مواردی هم از عفونت مجدد به بیماری وجود دارد، که سوالات زیادی در اینباره ایجاد میکند.

اکثریت قریب به اتفاق افرادی که به COVID-19 مبتلا می شوند، بهبودی کامل خواهند یافت. اما هنوز راجع به اینکه چقدر سریع می توان انتظار بازیابی سلامتی و بازگشت به مسئولیت های اجتماعی را داشت شک و شبهات زیادی وجود دارد.

کریس گاف، متخصص بیهوشی از آکسفورد، انگلستان ، یکی از این هزاران نفر بود که درمورد تجربه ترسناکش اینطور نوشت: روز ششم بیماری احساس بهتری داشتم فکر میکردم اوضاع بهتره شده، اما بعد از گذشت تنها یک ساعت دوباره بیماری روی دیگرش به من نشان داد. در حال حاضر تمایلی به ترک خانه ندارم امیدوارم فردا انرژی بیشتری برای شما به ارمغان بیاورم.

مشکلات جسمی بعد از COVID-19

مشکلات جسمی که ممکن است هنگام بهبودی از COVID-19 تجربه کنید شامل موارد زیر است:

ضعف عضلانی و سفتی مفاصل

خستگی مفرط (خستگی) و کمبود انرژی

کاهش تحرک

ضعف کلی جسمی

کاهش اشتها و کاهش وزن

عدم بازگشت حس بویایی یا چشایی

مشکلات معده - این شامل سوزش معده ، اسهال و استفراغ است

مشکلات در بلع غذا

مشکلات روحی و روانی پس از COVID-19

مشکلات روحی و روانی که ممکن است هنگام بهبودی از COVID-19 تجربه کنید شامل موارد زیر است:

مشکلات خواب،این ممکن است اغلب پس از بستری شدن در بیمارستان ایجاد شود، جایی که خوابیدن آن دشوار است

مشکلات توانایی ذهنی، به عنوان مثال ، عدم توانایی یادآوری برخی از وقایع ، تفکر واضح و فراموشکار بودن

تغییر در خلق و خوی ، یا افسردگی یا اضطراب

کابوس یا بازگشت به عقب

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

گیجی یا هذیان

زمان بهبودی بیماری ویروس کووید 19 (کرونا) چقدر است؟

با استفاده از داده های مقدماتی موجود ، زمان متوسط ​​از شروع تا بهبودی بالینی در موارد خفیف تقریباً 2 هفته و برای بیماران با بیماری شدید یا بحرانی 3-6 هفته است.

در مارچ سال 2020 ، میزان مرگ و میر در بین موارد تایید شده 4 درصد بود. اگرچه خبر خوب این است که رقم واقعی به دلیل تعداد زیادی از افراد گزارش نشده با علائم خفیف، احتمالاً کمتر خواهد بود. کریس ویتی ، افسر ارشد پزشکی انگلستان ، در مورد آمار جهانی WHO در 3.4٪ اختلاف نظر داشته و گفته است که وی معتقد است که خسارت نهایی حدود 1٪ خواهد بود.

چه مدت بعد از ریکاوری از کووید 19 میتوان به زندگی نرمال بازگشت؟

بر اساس یافته های تخقیقات مختلف درباره ریکاوری از کرونا، اگر فرد بدون استفاده از داروهای کاهش دهنده تب، سه روز کامل تب نداشته باشد و عائمی مانند سرفه و تنگی نفس را نیز نداشته باشد میتوان نسبت به بهبودی کامل او مثبت بود. یک دوره چهارده روزه از زمان بروز علائم اولیه بیماری و دو آزمایش منفی در روزهای متوالی به این معنی که می توانقرنطینه را پایان داد و از نظر تئوری ارتباط با دیگران و شروع فعالیت و کار اجتماعی را از سر گرفت.

اگر کووید 19 داشته اید آیا در برابر ابتلا دوباره به آن ایمن هستید؟

متخصصان بهداشت هنوز نمی دانند که آیا پس از ابتلا کووید 19 به ایمن می شویم یا خیر؟! اگر ایمنی پیدا کنیم ، نمی دانیم چه مدت ممکن است طول بکشد.مطالعات نشان می دهد که افراد تا یک سال پس از عفونت در برابر ویروس های کرونا محافظت می شوند. و بدن ما تا 4 سال آنتی بادی علیه ویروس کرونادارد. بیشتر افرادی که از کووید19 بهبود یافته اند ، آنتی بادی علیه ویروس می سازند. اما تاکنون هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این امر در صورت مواجهه مجدد با ویروس از آنها در برابر ویروس محافظت می کند.

بیایید بررسی کنیم که چرا این اتفاق می افتد:

آنتی بادی مولکولهایی است که در پاسخ به عفونت توسط سلولهای خاص در سیستم ایمنی بدن تولید می شوند. آنها به ویروس ها متصل شده و از ورود آنها به سلول های ما جلوگیری می کنند.آنتی بادی ها تمایل دارند برای مدتی در خون باقی بمانند ، بنابراین اگر فرد دوباره با همان ویروس مواجه شود ، می تواند به سرعت پاسخ ایمنی ایجاد کند. اما آنها برای همیشه فعال نخواهند بود.

مطالعه محققان در انگلستان نشان داد که آنتی بادی علیه ویروس کرونا می تواند برای چند ماه دوام بیاورد، که می تواند دلیل این امر باشد که چرا تاکنون موارد زیادی از عفونت مجدد را ندیده ایم. در برخی از افراد با این وجود سطح آنتی بادی پس از 60 روز به حالت عادی بازگشت.

آیا امکان دارد دوباره کووید 19 بگیرید؟

اگر ویروس کرونا (کووید 19) را گرفتار و بهبود یافته اید، ممکن است از خود بپرسید که این به چه معناست؟ آیا اکنون از ویروس ایمن هستید؟ آیا می توانید بدون استفاده از ماسک در انظار عمومی بیرون بروید؟ آیا مسافرت یا شرکت در اجتماعات بزرگ بی خطر است؟ آیا هنوز هم نیاز به تمرین فاصله اجتماعی دارید؟

این روزها در جامعه صحبت‌هایی شنیده می‌شود که هرکس یکبار کرونا بگیرد، حداقل تا چندماه در برابر ابتلای مجدد به آن مصونیت دارد. این صحبت‌ها در حالی است که هیچ منبع علمی آن را تأئید نکرده و آنطور که متخصصان می‌گویند احتمال ابتلای دوباره به کرونا وجود دارد. در برخی افراد با ابتلاء به کرونا، آنتی بادی بالا نمی‌رود و این افراد پس از بهبودی هم مجدد در معرض خطر ابتلاء به این بیماری هستند.افرادی هم که آنتی بادی خون آنها افزایش می‌یابد، تا مدتی که زمان دقیق آن مشخص نیست مصونیت پیدا می‌کنند، اما این مصونیت ۱۰۰ درصدی نبوده و احتمال ابتلای مجدد این افراد هم وجود دارد.همچنین افرادی که بار اول کرونا را به شکل ضعیف گرفته‌اند، این احتمال هست که در صورت ابتلای مجدد، بیماری در آنها به شکل شدیدتری بروز پیدا کند و نمی‌توان در این رابطه به صورت قاطع سخن گفت که چون بار اول سبک گرفته‌اند، بار دوم هم به همین صورت خواهد بود. حدود 80 درصد افرادی که جوان بوده و بیماری زمینه‌ای نداشته‌اند در صورت ابتلاء به این بیماری، با یک تب و لرز یک هفته‌ای یا با علائم کمتر آن را گذرانده‌اند، اما در 20 درصد موارد هم متأسفانه کرونا در آنها به شکل شدید بروز پیدا کرده و موجب درگیری قلب و ریه شده و بعضاً فوت آنها شده است.

بنابراین در مورد ویروس کرونا هیچ چیزی به صورت 100 درصدی و قاطع وجود ندارد و همه افراد در هر سنی و با هر شرایط جسمانی باید رعایت نکات بهداشتی را داشته باشند.

در اخر به سه مورد از باید و نباید های مهم اشاره میکنیم

1.تصور نکنید که از کووید 19 در امان هستید.

مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که تصور نکنید از ویروس کرونا محافظت می کنید ، حتی اگر قبلاً تشخیص کووید 19 را تایید کرده باشید.

2.تمام اقدامات احتیاطی توصیه شده کووید 19 را ادامه دهید.

ادامه عادت هایی که متخصصان برای جلوگیری از عفونت مجدد احتمالی مانند شستن دست، فاصله اجتماعی و ماسک فراموش نشود. این فقط یک الگوی خوب برای دیگران نیست. اگر حتی کمترین احتمال وجود دارد که هنوز ناقل بیماری باشید، جلوگیری از انتقال آن به دیگران بسیار مهم است.

3. فراموش نکنید که خانه خود را ضد عفونی کنید.

حتماً بعد از بیرون آمدن از قرنطینه ، خانه خود را کاملا تمیز و ضد عفونی کنید. این به شما در محافظت از افرادی که با شما زندگی می کنند در برابر قطرات ویروس باقیمانده که ممکن است هنوز روی سطوح زندگی کنند، کمک می کند.

به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده