بستن پنجره
13 دلیل که چرا باید آب بنوشیم
3 آبان ماه 1399


حتما بارها شنیده اید که نوشیدن آب برای سلامتی شما ضروری است. اما چرا؟ این ماده حیاتی وزن زیادی از بدن شما را تشکیل می دهد و در بسیاری از عملکردهای مهم نقش دارد ، از جمله

دفع مواد زائد از بدن

تنظیم دمای بدن

کمک به عملکرد مغز

باید بدانید که شما بیشتر آب مورد نیاز خود را از طریق نوشیدنی دریافت می کنید، و غذا مقدار کمی در مصرف آب روزانه شما دارد.

مصرف آب به تسهیل موارد زیر در سلامت فرد کمک میکند:

1. به تولید بزاق کمک میکند

آب جز اصلی بزاق است. بزاق همچنین شامل مقادیر کمی الکترولیت ، مخاط و آنزیم است. بزاق برای تجزیه غذای جامد و سلامت دهان ضروری است. بدن شما با مصرف منظم مایعات بزاق کافی تولید می کند. با این حال ، تولید بزاق شما ممکن است در اثر افزایش سن یا برخی از داروها یا روش های درمانی کاهش یابد.

اگر دهان شما خشک تر از حد معمول است و افزایش مصرف آب کمکی نمی کند، به پزشک مراجعه کنید.

2. دمای بدن شما را تنظیم می کند

هیدراته ماندن برای حفظ دمای بدن بسیار مهم است. بدن شما در اثر فعالیت های بدنی و در محیط های گرم آب از طریق عرق از دست می دهد. عرق بدن شما را خنک نگه می دارد، اما اگر آب از دست رفته خود را بدست نیاورید، دمای بدن افزایش می یابد. این به این دلیل است که بدن شما هنگام کمبود آب ، الکترولیت و پلاسما را از دست می دهد.

اگر بیش از حد معمول عرق می کنید ، مطمئن شوید که مقدار زیادی آب می نوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری شود.

3. از بافت ها، نخاع و مفاصل محافظت می کند

مصرف آب به شما کمک می کند تا مفاصل ، نخاع و بافت های شما سالم بمانند. این به شما کمک می کند از فعالیت بدنی لذت ببرید و از مشلاتی چون آرتروز در امان بمانید.

4. از طریق تعریق، دفع ادرار و اجابت مزاج به دفع مواد زائد کمک می کند

بدن شما از آب برای تعریق، دفع ادرار و حرکات روده استفاده می کند. عرق هنگام ورزش یا در دمای گرم، دمای بدن را تنظیم می کند. برای جبران مایعات از دست رفته بوسیه عرق، به آب نیاز دارید. همچنین برای داشتن مدفوع سالم و جلوگیری از یبوست به آب کافی در سیستم خود احتیاج دارید.

کلیه ها همچنین برای فیلتر کردن مواد زائد از طریق دفع ادرار مهم هستند. مصرف کافی آب به کلیه های کمک می کند تا کارایی بیشتری داشته باشند و به جلوگیری از سنگ کلیه کمک می کند.

5. به حداکثر رساندن عملکرد بدنی کمک می کند

نوشیدن مقدار زیادی آب در هنگام فعالیت بدنی ضروری است. آبرسانی بر قدرت ، قدرت و استقامت فرد تأثیر می گذارد. اگر در تمرینات استقامتی یا ورزشهای با شدت بالا مانند بسکتبال شرکت میکنید، احتمال اینکه در معرض اثرات کم آبی باشید بیشتر است.

اثرات منفی ورزش در گرما و بدون آب کافی می تواند شامل شرایط جدی پزشکی مانند کاهش فشار خون و هایفوتراپی باشد. کم آبی شدید می تواند باعث تشنج و حتی مرگ شود.

6. به جلوگیری از یبوست کمک می کند

خوردن فیبر تنها راه جلوگیری از یبوست نیست. بسیتر مهم است که میزان آب مصرفی خود را حفظ کنید تا حرکات روده حاوی آب کافی باشد. اگر آب ، منیزیم و فیبر کافی مصرف نکنید، احتمال دارد که دچار یبوست شوید.

7. به هضم غذا کمک می کند

نوشیدن آب به بدن شما کمک می کند تا غذایی را که می خورید راحتتر تجزیه کند. این به شما کمک می کند تا غذا را به طور موثر هضم کنید و از وعده های غذایی خود بیشترین بهره را ببرید.

8. به جذب مواد مغذی کمک می کند

آب علاوه بر کمک به تجزیه مواد غذایی، به حل ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی از مواد غذایی کمک می کند. سپس این اجزای ویتامین را برای استفاده به بقیه بدن می رساند.

9. به کاهش وزن کمک می کند

بر اساس مطالعات ارتباط مستقیمی بین کاهش وزن و کاهش چربی اضافی با نوشیدن آب در حین رژیم های غذایی را ثابت کرده است.

10. گردش خون اکسیژن را بهبود می بخشد

آب مواد مغذی مفید و اکسیژن را به کل بدن می رساند. رسیدن میزان کافی آب ب بدن باعث بهبود گردش خون می شود و تأثیر مثبتی بر سلامت کلی فرد خواهد داشت.

11. به مبارزه با بیماری ها کمک می کند

نوشیدن آب به میزان کافی می تواند از بروز برخی مشکلات پزشکی جلوگیری کند. این مشکلات شامل:

یبوست

سنگ کلیه

آسم ناشی از ورزش

عفونت مجاری ادراری

فشار خون

آب همچنین کمک می کند ویتامین ها ، مواد معدنی و مواد مغذی مهم را از مواد غذایی جذب کنید ، که این امر احتمال سلامت عمومی فرد را افزایش می دهد.

12. به تقویت انرژی کمک می کند

نوشیدن آب ممکن است متابولیسم شما را فعال کند. افزایش متابولیسم با تأثیر مثبت بر سطح انرژی همراه است. یک مطالعه نشان داد که نوشیدن 500 میلی لیتر آب میزان متابولیسم را در مردان و زنان 30 درصد افزایش می دهد..

13. به روشن نگه داشتن پوست کمک می کند

مصرف آب کافی به حفظ رطوبت پوست و تولید کلاژن کمک می کند. با این حال ، مصرف آب به تنهایی برای کاهش اثرات پیری کافی نیست. این فرآیند همچنین به ژن ها و به طور کلی محافظت در برابر آفتاب ارتباط دارد.

باید چه مقدار آب بنوشید؟

توجه به مقدار آبی که هر روز می نوشید برای سلامتی مهم است. اکثر مردم تنها هنگام تشنگی شدید آب مینوشند.

طبق بررسی های آکادمی ملی علوم مهندسی و پزشکی ، مصرف آب به طور کلی (از تمام نوشیدنی ها و غذاها) که نیاز اکثر مردم را برآورده می کند ، عبارتند از:

روزانه حدود 15.5 فنجان آب (125 اونس) برای مردان

روزانه حدود 11.5 فنجان (91 اونس) برای زنان

افراد حدود 20 درصد آب دریافتی روزانه خود را از طریق غذا دریافت می کنند. بقیه موارد به آب آشامیدنی و نوشیدنی های پایه آب بستگی دارد. بنابراین ، در حالت ایده آل مردان حدود 100 اونس (3.0 لیتر) آب از نوشیدنی ها و زنان ، حدود 73 اونس (2.12 لیتر) از نوشیدنی ها مصرف می کنند.

اگر ورزشکار هستید و یا در مناطق گرمسیر زندگی میکنید برای جلوگیری از کمبود آب بدن، باید آب مصرفی خود را افزایش دهید. از راه های ارزیابی میزان آبرسانی می توان به تشنگی و رنگ ادرار اشاره کرد. احساس تشنگی نشان می دهد بدن شما آبرسانی کافی دریافت نمی کند. ادرار تیره یا رنگی نشان دهنده کمبود آب بدن است. ادرار کم رنگ یا غیر رنگ به طور معمول نشان دهنده آبرسانی مناسب است.

به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده