تزریق واکسن آنفولانزا
20 شهریور ماه 1399

سیستم درمان کشورها همواره افراد را به دریافت واکسن آنفولانزا دعوت میکنند، زیرا اینکار از شیوع آنفولانزا در سراسر جامعه جلوگیری میکند. بسیاری از افراد به سرعت از آنفولانزا بهبود میابند اما ممکن است آنرا به دیگران منتقل کرده و بقیه افراد به این خوبی و سرعت از شر آنفولانزا رهایی پیدا نکنند.افراد مسن پس از دریافت واکسن آنفولانزا، مدت زیادی سالم و فعال باقی میمانند. دریافت واکسن آنفولانزا همچنین در دوران بارداری به محافظت از مادر و کودک در برابر آنفولانزا کمک می کند.


نباید آنفولانزا را دست‌کم گرفت

متاسفانه امروزه بسیاری از افراد بخصوص جوانترها آنفولانزا را با سرماخوردگی مقایسه میکنند و فکر میکنند هر دو آنها یکی است. درحالیکه علائم آنفولانزا شدید بوده و میتواند فرد را از پای درآورد.


بدن هیچکس به صورت بالقوه در مقابل آنفولانزا مصون نیست

متاسفانه بسیاری از افراد ادعا دارند به دلیل اینکه سالهای گذشته به آنفولانزا مبتلا نشده‌اند بدن آنها دربرابر این بیماری مصون است، یا در بعضی مواقع افراد فکر میکنند چون یکبار به آن مبتلا و بهبود یافته‌اند دیگر به آن مبتلا نمیشوند. این درحالیست که ویروس آنفولانزا مانند بقیه ویروس‌ها مدام در حال تغییر میباشد و هیچکس از آن مصونیت کامل ندارد.


واکسن خطر ابتلا به آنفولانزا را بالا نمیبرد

برخی بر این باورند که با واکسن آنفولانزا بدن بیشتر در خطر ابتلا به ویروس قرار میگیرد. این باور کاملا اشتباه است. واکسن آنفولانزا از ویروس های مرده ساخته می شود و نمی تواند آنفولانزا را به شما انتقال دهد. واکسن‌ فقط می‌تواند پاسخ ایمنی بدن شما را تحریک کند، بنابراین ممکن است چند علائم خفیف مانند درد عضلات یا تب کم تجربه کنید.


واکسن آنفولانزا عوارض جانبی شدید ندارد

واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی بدن را تضعیف نمی‌کند. عوارض جانبی شایع واکسن آنفولانزای خفیف و در بزرگسالان، کودکان و نوزادان یکسان است. شایعترین عارضه جانبی واکسن آنفولانزا واکنش در محل تزریق است که به طور معمول در قسمت بالای بازو است. بعد از تزریق، ممکن است درد، قرمزی، تب خفیف و در بعضی موارد تورم جزئی داشته باشید. این اثرات معمولاً کمتر از دو روز طول می کشد. در مواقع شدیدتر برای کاهش ناراحتی، میتوانید مقداری ایبوپروفن بخورید.


چه افرادی باید و چه کسانی نباید واکسن آنفولانزا بزنند؟

گرچه واکسن آنفولانزا برای افرادی که بیماری مزمن دارند و افراد بالای 60 سال ضروری است، هر کسی، حتی افراد سالم، می توانند از مزایای واکسن آنفولانزا بهره مند شوند. سازمان بهداشت جهانی، واکسیناسیون سالانه علیه آنفولانزا را برای همه افراد بالای 6 ماه و زنان باردار توصیه میکند. بنابراین، اکثر افراد باید سالی یکبار تزریق آنفولانزا کنند.


غیر از تزریق واکسن، برای مقابله با آنفولانزا چه باید کرد؟

از تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کنید.

وقتی بیمار هستید در خانه بمانید. در صورت امکان ، در هنگام بیماری از رفتن به محل کار، مدرسه و ... خودداری کرده و تا بهبودی کامل در خانه بمانید.

در صورت بیماری، داروهای تجویز شده را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

دهان و بینی خود را بپوشانید.

دستان خود را مرتب بشوئید تا از انتقال ویروس جلوگیری شود.

سبزیجات سبز بخورید. سبزیجات برگ دار و سبز سرشار از ویتامین هاییکه به شما در حفظ رژیم متعادل کمک می کنند و از سیستم ایمنی سالم پشتیبانی می کنند.

ورزش منظم انجام دهید تا سیستم ایمنی شما تقویت شود.

نوشیدنی سالم و مایعات کافی بنوشید.


بهترین زمان برای واکسن آنفولانزا چه زمانیست؟

شما باید قبل از شروع ویروس های آنفولانزا در جامعه واکسن آنفلوانزا بزنید، زیرا حدود دو هفته طول می‌کشد تا آنتی بادی ها در بدن ایجاد شوند و از آنفولانزا محافظت کنند.


برای واکسیناسیون در اوایل پاییز، قبل از شروع فصل آنفولانزا، برنامه‌ریزی کنید. بهترین زمان برای دریافت آن شهریور ماه است. با این حال، واکسیناسیون زودهنگام (به عنوان مثال، تیر یا مرداد) احتمالاً با کاهش محافظت در برابر عفونت آنفولانزا در اواخر فصل آنفلوانزا، به ویژه در بزرگسالان مسن همراه است. کودکانی که برای محافظت به دو دوز واکسن احتیاج دارند باید مراحل واکسیناسیون را زودتر شروع کنند، زیرا این دو دوز باید حداقل با فاصله چهار هفته داده شود.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده